Wielkanoc 2025. Kiedy wypada?
W 2025 roku Święta Wielkanocne wypadają 20 kwietnia. Tym samym dzień później - 21.04 - wypada Poniedziałek Wielkanocny.
Przypomnijmy, że data świąt wielkanocnych jest związana z fazą Księżyca. Dlatego jest to święto uzależnione od daty wiosennej pełni. Najwcześniej Wielkanoc obchodzimy 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia włącznie. Wielkanoc w 2025 roku, jest jednym z ostatnich terminów na świętowanie.
Niezmiennie wraz z okresem wielkanocnym celebrowane jest także Triduum Paschalne. Jest to najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, obejmujący trzy dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę.
Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, która upamiętnia ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa na krzyżu. W tym dniu wierni uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej, adorując krzyż i rozważając ofiarę Zbawiciela. Wielka Sobota to czas ciszy, modlitwy i oczekiwania na zmartwychwstanie. Wieczorem celebruje się Wigilię Paschalną, która symbolizuje triumf życia nad śmiercią. Z kolei Triduum Paschalne kończy się Niedzielą Zmartwychwstania, która symbolizuje Zmartwychwstanie Jezusa.
Co musi znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? Lista produktów
Święcone pokarmy w koszyczku mają zapewnić nam przez cały rok obfitość, dostatek, zdrowie i płodność, a całość symbolizuje ofiarę, ale jest też symbolem nowego życia. Dlatego każdego roku w Święta Wielkanocne przygotowujemy koszyczek z konkretnymi produktami. Co musi znaleźć się w środku?
Lista produktów:
- chleb – symbol ciała Chrystusa, a także dostatku i pomyślności;
- jajka i pisanki – oznaczają życie, odrodzenie i zwycięstwo nad śmiercią;
- wędlina (np. kiełbasa, szynka) – symbolizuje zdrowie, dobrobyt i obfitość;
- sól – ma chronić przed zepsuciem i symbolizuje oczyszczenie oraz prawdę;
- chrzan – oznacza siłę i pokonywanie trudności;
- ser – symbol przyjaźni i więzi między człowiekiem a naturą;
- ciasto (np. babka wielkanocna, mazurek) – wyraża radość i słodycz życia;
- baranek z cukru lub masła (symbol Zmartwychwstałego Chrystusa);
- gałązki bukszpanu (oznaka odrodzenia i nadziei).