Polacy biorą coraz więcej chwilówek?
Takie dane przekazało Biuro Informacji Kredytowej. W samym lutym 2024 roku Polacy wzięli 1,054 mln pożyczek. Ich wartość wyniosła łącznie 1,538 mld PLN. Oznacza to wzrost rok do roku o 252,3 procenta jeśli chodzi o liczbę pożyczek i 119,4 procenta jeśli chodzi o kwotę pożyczoną przez firmy.
Na co Polacy biorą pożyczki?
Choć względem lutego 2023 roku liczba pożyczek wzrosła znacznie, to już w porównaniu ze styczniem 2024 jest to spadek. Wzięto wtedy o 7 procent więcej pożyczek o kwotę o 3 procent wyższą. Blisko 60 procent pożyczek to pożyczki celowe, 40,7 procenta to pożyczki gotówkowe, a pozostałe to karty i limity pożyczek. Względem wartości pożyczek zdecydowaną większość stanowią pożyczki gotówkowe. Średnia wartość pożyczki celowej to 764 złote, gotówkowej 2686 PLN.
Dlaczego Polacy pożyczają więcej?
Inflacja, oraz wysokie stopy procentowe, to główne przyczyny pożyczek. Choć poziom inflacji w ostatnim czasie spadł do poziomów bliskich celu inflacyjnego, to stopy są nadal wysokie. Zwracają się wtedy do parabanków, w których jest znacznie łatwiejsze wzięcie pożyczki.