Wystawa

Niesamowite makiety LEGO w Poznaniu. Zobacz historię w zupełnie nowej odsłonie [GALERIA]

2024-02-23 10:22

W Poznaniu masz szansę zobaczyć ogromne pole bitwy pod Grunwaldem w skali 1:50. Dodatkowo możesz z każdej strony obejrzeć słynną osadę w Biskupinie, a nawet dokładnie przyjrzeć się Stoczni Gdańskiej! Szczegóły w artykule.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich przy ulicy Głogowskiej 14 obejrzycie historię w zupełnie innej odsłonie. Za drzwiami hali 3A zobaczycie coś, co pozwoli Wam przeżywać najbardziej kluczowe wydarzenia z przeszłości, w zupełnie inny sposób. Szczegóły w artykule.

Poznaj historię na nowo. Odkryj Biskupin, Kraków, Jasną Górę i Gdańsk... z LEGO

Kilka dni temu miałam przyjemność odwiedzić niesamowite miejsce na mapie Poznania. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich zorganizowano wystawę fenomenalnych makiet z najważniejszymi obiektami w Polsce. Jednak to nie wszystko, te wspaniałe konstrukcje prezentują znane wszystkim Polakom budynki, wieże i kościoły, ale jednocześnie wokół makiet przeplata się wiele wątków historycznych. Jak to zostało zrobione? O wszystkim opowiedzieli nam przewodnicy. 

Co ciekawe, makiety LEGO z historią Polski inspirują do wielu warsztatów, które nieustannie są organizowane na terenie wystawy. - Staramy się angażować naszych widzów, organizujemy warsztaty dla dzieci. Od marca będziemy organizować zajęcia powiązane z Wielkanocą i zwyczajami związanymi z tymi świętami. To są nasze autorskie warsztaty, one wynikają z zainteresowań naszego zespołu - wprowadza nas pani Agata Dziamska, Kierownik Biura Obsługi Klienta.

Takie spotkania są doskonałą okazją dla dzieci, które chcą poprzez zabawę dowiedzieć się więcej o polskich zwyczajach i historii. - Staramy się koncentrować na tradycjach polskich, chcemy przekazać historię w niestandardowy i przystępny sposób. Jako przewodnicy przekazujemy wiedzę, ale koncentrujemy się bardziej na ciekawostkach, zależy nam bardzo, by zaciekawić naszych odbiorców - opowiada nam pan Norbert - przewodnik.

Trawa z końskiej sierści, niesamowite szczegóły, wiele kluczowych postaci i superbohaterowie na makietach, czyli o wystawie LEGO w Poznaniu

- Przed nami makieta Krakowa. Moglibyśmy postawić tutaj tabliczkę z informacją o Smoku Wawelskim, ale wolimy smoka zbudować i opowiedzieć naszym zwiedzającym tę legendę. Dlatego przy każdej makiecie mamy ustawione postaci z wydarzeń historycznych: Białą Damę, króla z orszakiem, kości Smoka Wawelskiego - wszystko po to - by o tym opowiedzieć i nawiązać do tych postaci. Dzięki temu wszystko jest zobrazowane - tłumaczy nam przewodnik. - Dodatkowo staraliśmy się posegregować wszystko tematycznie - dodaje. 

Podczas oglądania, wiele szczegółów może Was zaskoczyć! - Makiety są zbudowane z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Ornamenty, wzory, kolumny, dodatki - to wszystko jest pomysłem pana budowniczego. Dodatkowo wprowadziliśmy też elementy humorystyczne, na przykład na bramie w Krakowie, mamy rogale świętomarcińskie, żeby trochę zaskoczyć odbiorców - wyjaśnia pan Norbert. - Warto dodać, że wszystkie krakowskie makiety zbudowane są na prawdziwych kosteczkach granitu - mówi. 

Cała wystawa jest w doskonały sposób zorganizowana, a dopełnieniem są efekty wizualne i dźwiękowe. Dzięki temu mamy wrażenie, że m. in. statki na makietach się poruszają, a samoloty latają - Dbamy też o wizualne aspekty i dlatego najczęściej elementy makiety są podświetlane, wtedy gdy jest o tym mowa. Chodzi nam o to, by odwiedzjący wiele zapamiętali - dodaje pani Agata.

- W makietach jest wiele szczegółów i odniesień do historii lub legend. Przy sukiennicach opowiadamy legendę o dwóch budowniczych wież Kościoła Mariackiego. Dlatego umieściliśmy tam symboliczny ząb, jako ostrze na pamiątkę tych wydarzeń - wyjaśnia Agata Dziamska.

Co ciekawe, podczas oglądania makiet zobaczymy wiele wątków i postaci z historii, ale twórcy wydarzenia pokusili się także o coś dodatkowego. - Historia jest dla nas bardzo ważna, ale nie zapominajmy też, że to jednak makiety LEGO i tym samym chcemy wprowadzać elementy zabawy. Dlatego na każdej makiecie znajdziemy jakąś postać niezwiązaną z historią np. postaci z Marvela - relacjonuje nam pan Norbert.

Musicie koniecznie zobaczyć pole bitwy pod Grunwaldem. Ta makieta robi szczególne wrażenie ze względu na swój rozmiar i ilość elementów! Tę konstrukcję budowano 3, 5 miesiąca i wykorzystano do niej ponad 12 tysięcy koni! Mało tego, by zebrać tak ogromną ilość figurek, konie były sprowadzane przez 3 lata z całego świata m. in. z Meksyku i Australii. - Warto dodać że trawa, na której umieszczono konie z bitwy pod Grunwaldem została wytworzona z futra lamy i włosów końskich. Z kolei woda w innych makietach powstała dzięki żywicy - opowiadał nam pan Norbert.

Koniecznie musicie zobaczyć tę wystawę! Najlepiej na własne oczy podziwiać tysiące szczegółów i wspaniałych nawiązań do historii Polski. 

Świętokrzyskie. Impreza Klocki Fest 2023 w Targach Kielce