Kilka słów o Danielach
Post z mediów społecznościowych dotyczy daniela zwyczajnego. Jest to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej. Sprowadzony przez Fenicjan, a później Rzymian na obszary śródziemnomorskie, rozpowszechniony w wielu krajach, również w Polsce.
- Daniel (Dama dama) to zwierzę o niezwykłych umiejętnościach aklimatyzacyjnych, które bez większych problemów jest w stanie funkcjonować i przystosować się do środowiska silnie przekształconego przez człowieka - wyjaśnia portal parkilodzkie.pl.
Latem sierść danieli jest rudo-brązowa, pokryta białymi plamkami ułożonymi w podłużnych rzędach na grzbiecie oraz po bokach. Z kolei zimowe futro jest szaro-brązowe (cętki są niewyraźne lub w ogóle ich nie widać). Jednak w Wielkopolsce, jeden z mieszkańców dostrzegł coś zupełnie niesamowitego!
Polecany artykuł:
Białe daniele w Wielkopolsce!
Nadleśnictwo Antonin opublikowało w mediach społecznościowych nietypową wiaodmość.
Właśnie kończy się bekowisko, czyli okres godowy danieli zwyczajnych (Dama dama). Trwa on od połowy października do połowy listopada. Nazwa bekowisko wzięła się od charakterystycznego "bekania" samców.Wśród populacji danieli zdarzają się osobniki melanistyczne, charakteryzujące się zwiększoną ilością melaniny i niemal czarnym ubarwieniem. Występują także osobniki leucystyczne, które posiadają białą sierść ze względu na częściowy lub całkowity brak melaniny - czytamy w poście.
Koniecznie sprawdźcie, jak prezentują się białe daniele. - Leśnicy z leśnictwa Możdżanów mieli ostatnio ogromne szczęście spotkać w lesie aż trzy białe osobniki, co jest niezwykle rzadkim wydarzeniem - dodano w opublikowanej informacji. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę wyjątkowy widok.
Tak prezentuje się ZOO w Poznaniu jesienną porą: