Małe żółwie przyszły na świat w Poznaniu
Młode żółwie błotne wykluły się w katedrze zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mama żółwików została znaleziona w listopadzie w piwnicy jednego z domów na Świerczewie. Z 5 jaj po 60 dniach inkubacji wykluły się zdrowe żółwiki.
- To zwierzę zostało nam przekazane. Tą samicą trzeba było się zaopiekować, żeby ona dotrwała do wiosny i w około miesiącu zniosła nam pięć ładnych zapłodnionych jaj - powiedział nam Mateusz Rawski z Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Młode żółwiki są pod opieką
5 nowych mieszkańców Poznania, potrzebuje opieki specjalistów. Teraz zajmują się nią naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. Małe żółwiki trzeba karmić i czekać aż urosną i będzie można przeprowadzić badania genetyczne.
- Taką idealną sytuacją byłoby to, żeby te zwierzęta zostały wypuszczone na wolność. Jednakże to też zależy od wyników badań genetycznych. Jeżeli one będą odpowiadały swoim genotypem jednej z dwóch polskich populacji, zostaną wypuszczone na wolność - dodaje Mateusz Rawski z Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Żółwiki teraz muszą urosnąć, a ostateczną decyzję w sprawie przyszłości małych, nowych mieszkańców Poznania będzie miała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Stare ZOO w Poznaniu. Idealne miejsce na rodzinne spacery w sercu miasta