Marzyliście kiedyś, by na własne oczy zobaczyć palmę, krzewy ananasa, kakaowiec lub hibiskus? Wszystko to i wiele więcej możecie obejrzeć w Palmiarni Poznańskiej! Musicie przyznać, że w tym przypadku nazwa "miejska dżungla" zupełnie zmienia swoje znaczenie! Jest to bardzo fotogeniczne miejsce, którego każdy zakątek może tworzyć scenografię do wyjątkowych zdjęć. Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w ogromnej szklarni w Parku Wilsona? Szczegóły w artykule.
"Miejska dżungla" w sercu Poznania
W Palmiarni zobaczycie bogatą roślinność z różnych stref klimatycznych. Jednak nie tylko rośliny i temperatura sprawiają, że czujemy się tam jak w dżungli. Wrażenia dodatkowo wzbogacają dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb.
- W dziewięciu pawilonach prezentowanych jest ponad tysiąc gatunków roślin, w akwariach 170 gatunków ryb oraz około 50 gatunków roślin wodnych. Poszczególne pawilony prezentują roślinność określonej strefy klimatycznej, w tym roślinność klimatu umiarkowanego, subtropikalnego, tropikalnego, sukulenty i kserofity starego i nowego świata, a także roślinność sawanny - informują organizatorzy.
Atrakcją w obiekcie jest także pawilon z roślinami wodnymi z dużym basenem. Co jeszcze warto zobaczyć w Palmiarni?
Tropiki w centrum miasta
Powierzchnia Palmiarni robi fenomenalne wrażenie - to aż 4600 metrów kwadratowych! Obiekt został podzielony na 12 pawilonów (z których część przeznaczona na rozmnażanie roślin nie jest dostępna dla zwiedzających).
Jakie rośliny hodowane są w Palmiarni? Można podzielić je na kilka stref klimatycznych.
Roślinność subtropikalna – jest to główny pawilon, który łączy rośliny tropikalne i śródziemnomorskie. Dominują pnącza oraz palmy.
Roślinność tropikalna – w tym pawilonie uwagę przykuwa formacja epifitów, czyli grupy roślin porastających inne, najczęściej drzewiaste rośliny, ale które nie są pasożytami. To takie rośliny jak storczyki, paprocie, ananasowate czy nawet kaktusy. W poznańskiej kolekcji można podziwiać rośliny z rodziny obrazkowatych, czyli dobrze znane z rodzaju Monstera - relacjonuje portal zazieleni.pl.
Rośliny wodne – tutaj można zobaczyc basen do uprawy wiktorii królewskiej (Victoria regia), której liście na spodniej stronie pokryte są ostrymi kolcami i dorastają nawet do 2 metrów!
Podszycie lasu tropikalnego – w tym miejscu odwiedzający mają okazję podziwiać uprawy drobnych gatunków z dna lasu tropikalnego, takich jak begonie, maranty czy drobne paprocie. W tym pawilonie eksponuje się również storczyki.
Kserofity starego i nowego świata oraz sawanna – pawilon ten składa się głównie z roślin flory afrykańskiej, w tym licznych gatunków wilczomleczy, aloesów, sagowców czy palm. To tutaj możesz podziwiać najstarszą roślinę w poznańskiej palmiarni, którą jest liczący 400 lat (!) australijski sagowiec - relacjonuje serwis zazieleni.pl.
Roślinność klimatu umiarkowanego – w tym pawilonie można zobaczyć rośliny charakterystyczne dla basenu Morza Śródziemnego.
Sukulenty Ameryki – tutaj zobaczymy różnorodne odmiany kaktusów, które potrafią przetrwać w skrajnych suszach.
A resztę musicie sami zobaczyć. Warto wybrać się do tego magicznego zakątka rodem z dżungli!