W Pile odnaleziono fundamenty schronu "Heinrich"
O niezwykłym odkryciu poinformowało Pilskie Muzeum Wojskowe. O tajemniczym miejscu od lat w swoich opowieściach mówili lokalni mieszkańcy. Teraz miejsce zostało odkryte przez historycznych pasjonatów z Piły. Znajduje się w okolicach ulicy Wawelskiej. Poszukiwania nie były łatwe, bowiem o obiekcie brakowało informacji w archiwach. Prowadzone działania ułatwiła książka "Piła na zdjęciach lotniczych 1914–1945". Odkrywcy znaleźli tam fotografię lotniczą. Dyrektor muzeum Przemysław Olszyński udał się do lasu, gdzie trafił na opór pod warstwą ściółki. To potwierdziło jego przypuszczenia. Fragment betonu okazał się być ławą fundamentową schronu "Heinrich".
Odsłoniliśmy beton, którego pomiary potwierdziły, że to ława fundamentowa schronu MG-Schartenstand D ,,Heinrich"!!!!!! Fundament jest uszkodzony, prawdopodobnie obiekt został wysadzony, a silna eksplozja spowodowała, że oderwał się od ławy fundamentowej, na której został wykonany. Być może pozostałości schronu zostały zepchnięte bliżej ul. Wawelskiej przez wojsko, schron znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie ,, Autodromu" WOSS, gdzie jeździły pojazdy wojskowe. Odnaleziona ława fundamentowa potwierdza, że na Pozycji Pilskiej nazywanej również ,,Przedmoście Piła" wybudowano 45 schronów bojowych typu ,, Heinrich", które wspólnie z 17 ,,Tobrukami" czekają wciąż na odkrycie swojego potencjału turystycznego. Mam nadzieję, że historia Piły jeszcze kiedyś wynagrodzi wytrwałość i odkryje kolejną swoją tajemnicę - piszę na Facebooku Pilskiego Muzeum Wojskowego Przemysław Olszyński.
To kolejne odkrycie pilskich pasjonatów historii w tym miejscu
To kolejne odkrycie Pilskiego Muzeum Wojskowego. Przed rokiem w mieście duże zainteresowanie wywołało odnalezienie schronu bojowego Ringstand 58c, zwanego popularnie "Tobrukiem". Przemysław Olszyński podkreśla, że miejsce znalazł zupełnie przypadkowo, podczas rekonesansu przed rajdem pieszym śladem pilskich fortyfikacji. Trafiono wówczas na charakterystyczny betonowy pierścień – otwór przedziału bojowego schronu, który został odsłonięty przez quady.
