Kontrowersje

Nowe logo Poznania kosztowało ponad 150 tysięcy złotych. Stało się ogólnopolskim memem

2024-05-16 8:58

W internecie zawrzało, po tym jak stronie miasta oblikowano nowe logo reprezentujące Poznań. "To symbol otwartego domu umieszczonego na herbowej, miejskiej tarczy w kolorze zielonym (przyjazność, przyroda, poznańskie tramwaje)" - podano w oficjalnym komunikacie. O nowym logo mówi cała Polska. Jednak niekoniecznie są to przychylne komentarze.

Nowe logo Poznania. Internauci nie mają litości

W czwartek 15 maja, na miejskiej stronie Poznania opublikowano oficjalną informację o zmianie logo. - Logo MIASTA POZNAŃ to symbol otwartego domu umieszczonego na herbowej, miejskiej tarczy w kolorze zielonym (przyjazność, przyroda, poznańskie tramwaje). Nad domem unosi się sześcioramienna gwiazda symbolizująca światło oraz sześć wartości marki Miasta Poznań, którymi są Kompaktowość, Przyjazność, Sprawczość, Człowiek, Duma i Wolność - czytamy. Jednak interpretacje internautów odbiegają daleko od założeń opisanych na stronie stolicy Wielkopolski. 

Nowe logo Poznania. O tym mówi cała Polska. Zobacz te memy

Na reakcje internautów nie trzeba było długo czekać. Jak zapewne widzieliście, komentujący sprawę odnosili się nie tylko do kwestii wizualnych nowego logo, ale także pieniędzy jakie ono pochłonęło. Do pytań o koszt nowego logo odniosło się Miasto Poznań wskazując, że strategia wraz z identyfikacją powstawały w rocznym procesie, w który był zaaranżowany sztab ludzi. Tym samym łączny koszt to ponad 150 tys. złotych!

Poprzednia strategia marki Poznania została opracowana 15 lat temu. Po kilkunastu latach konieczne było odświeżenie wizerunku - tłumaczy miasto. - Podstawą do budowania nowej strategii marki było określenie: co jest najważniejsze dla poznanianek i poznaniaków. Podczas cyklu warsztatów z mieszkańcami miasta zdefiniowano najważniejsze wartości. To: kompaktowość, przyjazność i sprawczość, a także duma, wolność i człowiek. Na nich oparliśmy strategię marki - dodano.

Internauci są bezkompromisowi i w bezpośredni sposób komunikują, że nowe logo, to według nich, pomyłka. Sprawdźcie komentarze naszych Czytelników. "Pole namiotowe jednogwiazdkowe" to tylko jedno z nielicznych pomysłów komentujących:

- Minimalizm artystyczny?! Brzydkie!

Ktoś się uczył painta ?

Dlaczego takie drogie ?

- Parodia  jeszcze ktoś zgarnął kasę

Ale porażka

- Beznadzieja

Pole namiotowe jednogwiazdkowe

Komentarzy zachwalających nową koncepcje, było naprawdę niewiele. Tak więc, wnioski są jednoznaczne,  Sprawdźcie memy, które krążą w sieci. O tym mówi cała Polska!

Internauci w memach odwołują się do logo znanej sieci sklepów budowlanych, do symbolu pola namiotowego, do znaku miejsc parkingowych, a nawet budy znanej bajowej postaci... "Reksia". Więcej ciekawostek znajdziecie tutaj:

Wizualizacja aparthotelu Aura w Poznaniu