Rozgwiazda

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Nauka

Nowy gatunek nazwano na cześć Kopernika! To szkarłupień sprzed ponad 150 milionów lat

Odkryto nowy gatunek liliowca sprzed 170 milionów lat. Naukowcy nazwali go Copernicrinus zamori. Nazwany tak na cześć polskiego odkrywcy. Gatunek występował na terenach dzisiejszej Afryki północnej. Liliowce to pokrewne rozgwiazd, które w dzisiejszych czasach możemy obserwować w morzach i oceanach.

Odkryto nowy prehistoryczny gatunek!

Jak poinformowano w czasopiśmie "Journal of Palaeogeography", naukowcy z  odkryli nowy rodzaj liliowca. Jest to zwierzę z gatunku szkarłupni żyjące około 170 milionów lat temu i jest najbliżej spokrewnione z dzisiejszą rozgwiazdą. Miał kielich, łodygę, ramiona, oraz pięciokrotną symetrię.

Gatunek nazwany na cześć Kopernika

W związku z tym, że w opisaniu odkrycia brali udział naukowcy z Polski, z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego, łacińska nazwa nowego odkrytego gatunku to Copernicrinus zamori. Oprócz Polaków w odkryciu brali udział naukowcy z Algierii. Drugi człon nazwy jest na cześć hiszpańskiego badacza zajmującego się ewolucją kopalnych szkarłupni, dra. Samuela Zamorę Iranzo.

Gdzie występował nowoodkryty gatunek?

Nowy gatunek krewnego rozgwiazdy występował na terenach dzisiejszej Afryki północnej, funkcjonował on prawdopodobnie na rafach koralowych. Zwierzę osiągało zaledwie kilka centymetrów. Bezpośredni następcy tamtejszych liliowców, to kromatolity, jednak te są pozbawione łodyg.

Także w Polsce dokonuje się szokujących odkryć archeologicznych!

Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie