Kontrowersje

Nowy podział administracyjny Polski. Tylko osiem województw. Co się stanie z Poznaniem?

2024-08-29 7:57

To nie pierwszy raz, gdy słyszymy o nowym podziale administracyjnym Polski. W ubiegłym roku Instytut Sobieskiego zaprezentował pomysł, który zakładał zmianę granic województw w naszym kraju. Jednak teraz pojawiła się nowa koncepcja. Sprawdźcie pomysł pewnego społecznika ze Śląska. Co się stanie z województwem wielkopolskim?

Według obecnego podziału administracyjnego Polski mamy 16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin (w tym 302 gminy miejskie, 711 gmin miejsko-wiejskich i 1464 gminy wiejskie). Jak wynika z nowego pomysłu społecznika ze Śląska, Polska powinna mieć... osiem województw! 

Zmiana granic województw w Polsce. Co się stanie z Wielkopolską?

W ubiegłym roku Instytut Sobieskiego zaprezentował pomysł dr Łukasza Zaborowskiego, który zakładał zmianę granic województw w Polsce. Wtedy mieliśmy do czynienia z czterema wariantami:

  • Wariant I "minimalny” – brak nowych jednostek, ale tutaj nastąpiłaby zmiana granic.
  • Wariant II "umiarkowany” – zakłada uzupełnienie układu o województwa o "jednoznacznie brakujące”.
  • Wariant III "równoważący” – byłoby to ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw "pozametropolitalnych” – tak więc największe ośrodki stworzyłby województwa.
  • Wariant IV "makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw. Dlatego w tej propozycji największe miasta nie mają już wojewódzkich funkcji administracyjnych - relacjonuje portalsamorzadowy.pl. Oprócz tego, każde województwo – obok największego miasta – posiada dwa ośrodki wojewódzkie.

Zaborowski zaproponował cztery warianty korekty obecnych granic województw. W tym idącym najdalej liczba województw spada z 16 do 12. Teraz jest kolejny pomysł na podział administracyjny Polski. 

Nowy podział administracyjny Polski. Tylko osiem województw

W sprawie kontrowersyjnego pomysłu, głos zabrał aktywista z Tychów.

Według mnie optymalna liczba województw to 8, z dużymi ośrodkami metropolitalnymi. Województwa powinny liczyć od 3,5 do 5,5 mln ludzi, najlepiej ok. 4,5 mln. Obniżyłoby to koszty utrzymania administracji i zwiększyło możliwości inwestycyjne w rozwój regionu - mówi, cytowany przez Portal Samorządowy, Marian Lic emerytowany nauczyciel związany z górnictwem

Nowy podział administracyjny. Poznań zyska?

Aktywista ze Śląska argumentuje, że osiem województw to dobre rozwiązanie. W opinii, którą przesłał Portalowi Samorządowemu wynika, że podział na 22 województwa powodowałby wzrost kosztów utrzymania administracji. Jaki powinien wyglądać podział administracyjny z ośmioma województwami? Poniżej publikujemy pomysł aktywisty:

  • małopolskie (stolica: Kraków),
  • śląskie (Katowice),
  • dolnośląskie (Wrocław),
  • wielkopolskie (Poznań),
  • środkowopolskie (Łódź),
  • mazowieckie (Płock),
  • mazursko-podlaskie (Białystok)
  • pomorskie (Gdańsk).

Co ciekawe w koncepcji emerytowanego nauczyciela, nie ma miejsca dla... Warszawy jako stolicy województwa. Jednak Poznań utrzymał swoją pozycję.