Podróż rozpoczyna się w położonym nad Obrą i Jeziorem Błędno wielkopolskim Zbąszynie. Miłośników historii z pewnością ucieszy wizyta w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat przeszłości i kultury regionu. Okolice miasta zaliczają się do tak zwanego Regionu Kozła, którego nazwa pochodzi od charakterystycznego dla tego obszaru instrumentu ludowego. Do dziś nieliczni rzemieślnicy wykonują je ręcznie, a lokalni muzycy grają na kozłach i wraz z klarnetem i skrzypcami tworzą niepowtarzalne, regionalne utwory.
>> 15 sierpnia 2020 wolne od pracy! Jednak święto przypada w sobotę – co w takiej sytuacji?
Następnym punktem na mapie jest Gościkowo. To właśnie tutaj można odwiedzić Pocysterski Zespół Klasztorny zaliczany do jednych z najlepiej zachowanych obiektów sakralnych tego typu w Polsce. Obecnie mieści się tutaj Wyższe Seminarium Duchowne. Część miejscowości, w której znajduje się opactwo zachowała starą nazwę - Paradyż, pochodzącą od sformułowania “Paradisus Sanctae Mariae” czyli Raj Matki Bożej, która była nazwą nadaną miejscowości po przybyciu do niej cystersów.
Kolejnym punktem na trasie jest Pniewo – wieś położona na granicy Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To tutaj miłośnicy fortyfikacji odkryją podziemny świat pełen tajemnic i zagadek z czasów II wojny światowej. Potężne żelazobetonowe bunkry zwane Panzerwerkami mają grubość dochodzącą do 2,5 metrów. A to jedynie wstęp do tego, co ujrzeć można kilkadziesiąt metrów niżej. Klatki schodowe i windy prowadzą do koszar, magazynów, warsztatów, składów broni i wielokilometrowych korytarzy łączących poszczególne systemy obronne. Te rozległe podziemne przestrzenie stały się również miejscem uwielbianym przez nietoperze, których znajduje się tutaj około 30 tysięcy!
>> Primark Poznań: Kiedy otwarcie jednego z najbardziej wyczekiwanych sklepów? [SZCZEGÓŁY]
Po wizycie w Pniewie warto udać się do Międzyrzecza. Miłośników historii zainteresuje na pewno położony na wyspie piastowski zamek królewski. Warownia, wzniesiona z polecenia Kazimierza Wielkiego, pełniła niegdyś rolę strażnicy zachodniej granicy Polski. Początki ceglanej konstrukcji datuje się na XIV wiek, chociaż historia obronnego słowiańskiego grodu sięga IX wieku. Całość założenia otoczona jest wodami rzek Obra i Paklica, chętnie wykorzystywanych przez kajakarzy.
Zaledwie 12 kilometrów od Międzyrzecza leży wieś Rokitno, w której znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Kościół ten został wyniesiony do rangi bazyliki mniejszej przez papieża Jana Pawła II w 2001 r. W jej wnętrzu znajduje się święty obraz Matki Bożej z charakterystycznie odsłoniętym uchem, dlatego też Matkę Bożą Rokitniańską nazywa się Cierpliwie Słuchającą. Namalowane w XVI w. na lipowej desce dzieło co roku przyciąga pielgrzymów z całego świata. Długość trasy wynosi 79 kilometrów, a przewidywany czas zwiedzania to 8 godzin. Partnerami merytorycznymi akcji „Odkrywamy Wielkopolskę i Lubuskie” są Visit Zielona Góra, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego oraz Wielkopolska Organizacja Turystyczna. Więcej o akcji przeczytacie też na stronie www.odkrywamy.eska.pl.