Wykopaliska archeologiczne

i

Autor: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu

Osada sprzed kilku tysięcy lat odkryta na terenie budowy obwodnicy Wronek!

2020-08-02 8:25

Zanim na teren budowy wejdą robotnicy, badają go archeolodzy. Najnowsze odkrycia na trasie budowy obwodnicy Wronek, jak podkreśla Andrzej Krzyszowski – kierownik Biura Badań Archeologicznych, można uznać za rewelacyjne i wyjątkowe na terenie Wielkopolski i nie tylko. Przeczytaj więcej o wykopaliskach na stronie Eski Poznań.

Efektem prac wykopaliskowych w Nowej Wsi jest odkrycie rozległej osady ludności kultury pucharów lejkowatych z lat około 3200-2850 p.n.e. oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich z ok. II-III wiek n.e. Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto niespotykaną dotąd na ziemiach polskich budowlę naziemną typu rowkowego. Podobne budowle znane są z terenów Niemiec i Danii, gdzie pełniły funkcję budowli mieszkalnych, bądź kultowych. 

Budowla rowkowa w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej. Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich. Mimo upływu czasu, szkielet pochowanej osoby zachował się w dość dobrym stanie – do czego przyczyniło się gliniaste podłoże. Drugi z pochówków zalegał z kolei na południowej rubieży osady, w wyraźnym oddaleniu od pierwszych obiektów osadniczych. Szkielet ten był ułożony na boku, z podkurczonymi nogami. Grób został już wcześniej uszkodzony przez współczesną działalność rolniczą. Oba pochówki zostaną wkrótce poddane wszechstronnym badaniom antropologicznym, celem ustalenia płci i wieku pochowanych osób oraz ew. śladów chorób. Z innych zabytków ruchomych pochodzących z tego okresu chronologicznego należy wymienić między innymi pokaźny zbiór ceramiki naczyniowej liczący około 500 fragmentów – wyjaśnia szczegółowo archeolog Andrzej Krzyszowski.

Natomiast w Stróżkach odkryto tym razem niewielkie pozostałości po bytności ludności z okresu neolitu, prawdopodobnie z okresu kultury pucharów lejkowatych względnie kultury amfor kulistych -nazwy te pochodzą od charakterystycznej formy naczynia ceramicznego powszechnego w inwentarzach tych kultur - odpowiednio od pucharu lejkowatego i od amfory kulistej - oraz z okresu kultury łużyckiej z epoki brązu. Jak podaje Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu, wydobyty materiał archeologiczny - po zabiegach konserwatorskich i końcowym opracowaniu - trafi do Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach.

Jak długo przetrwałbyś jako bohater horroru?

Pytanie 1 z 10
Pukasz do drzwi mieszkania swojej drugiej połówki, ale okazuje się, że drzwi są otwarte, a w domu nikt nie odpowiada. Co robisz?
Bon turystyczny - najważniejsze informacje