Trwająca już od ponad roku światowa pandemia koronawirusa mocno daje się nam we znaki. Wpływa także na to, czego gołym okiem nie widać - nasze zdrowie psychiczne. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się dzieci i młodzież. Z przerwami praktycznie od roku uczą się w domach.
I chociaż nie chodzenie do szkoły brzmi fajnie, praktyka wygląda już gorzej. Brak kontaktu z rówieśnikami, spędzanie długich godzin przy komputerze, niedostateczne warunki techniczne w domu to tylko niektóre z problemów. Wywołują one poczucie osamotnienia, leku oraz smutek.
Rodzice, nawet przy najlepszych chęciach, nie zawsze wiedzą, jak pomóc swoim dzieciom. Dlatego miasto rusza z kampanią Porozmawiajcie.
Na czym polega kampania Porozmawiajcie?
To projekt, który ma nakłonić rodziców do... rozmowy. To takie proste, ale często zapominane rozwiązanie. Czasem kilka minut rozmowy wystarczy, żeby zauważyć, że z dzieckiem coś jest nie tak. A wtedy można szybciej problem rozwiązać.
Przy wsparciu psychologów i ekspertów rodzice dowiedzą się, jak zadbać o zdrowie psychiczne uczniów podczas nauki zdalnej. Dzięki specjalnie przygotowanym katalogom można nauczyć się, jak rozpoznać niepokojące symptomy, które wskazują, że dziecko boryka się z trudnościami. Znajdziemy w nich także informacje, gdzie w takiej sytuacji szukać pomocy.
Porozmawiajcie to także spotkania online. 27 kwietnia o godz. 17:00 rozpocznie się webinar - "Czy wiesz, jak Twoje dziecko radzi sobie w domu?". Specjaliści będą rozmawiać o negatywnym wpływie pandemii na najmłodszych i nastolatków.
Kolejny webinar - "Trudno jest być równocześnie w domu i na lekcji" - odbędzie się w czwartek, 29 kwietnia o godz. 17:00. Tym razem skierowany jest do uczniów. W rozmowie wezmą udział pedagog i psycholog szkolny.
Webinary będą dostępne na Facebooku Miasto Poznań. Tam także będzie możliwość zadawania pytań.
Polecany artykuł: