Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: Agnieszka Janiszewska

Ciekawostki

Oto najdłuższe nazwy miejscowości w Wielkopolsce. Wiesz, gdzie one się znajdują?

2024-07-08 11:25

Najdłuższe nazwy miejscowości w Wielkopolsce. Z ilu liter składają się najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce? Wiadomo, że dłuższe nazwy mają wsie niż miasta. Niekiedy wsie mają aż trzy człony, co zdecydowanie wydłuża nazwę. Sprawdziliśmy, jakie miasta i wsie mają najdłuższe nazwy w woj. wielkopolskim. Wiecie, gdzie one się znajdują?

Najdłuższe nazwy miejscowości w Polsce. Lider ma 29 liter

Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest najdłuższa nazwa miejscowości w Polsce? Tym miastem jest Ostrowiec Świętokrzyski (22 litery). Zdecydowanie dłuższe nazwy mają wsie niż miasta. Numerem jeden w Polsce jest wieś Przemieście Szczebrzeszyńskie, która ma aż 29 liter!

Najdłuższe nazwy miejscowości w woj. wielkopolskim

Miejscowości w woj. wielkopolskim nie mają aż tak długich nazw. Jeśli chodzi o miasto to liderem w regionie jest Grodzisk Wielkopolski (20 liter). Najdłuższą nazwę ma jednak wieś Bierzwienna Długa-Kolonia, która składa się z trzech członów i ma aż 24 litery.

Okazuje się, że w Wielkopolsce jest wiele wsi, które mają 22 litery. Są to Barłożnia Gościeszyńska, Dębno Poproboszczowskie, Jaroszewice Grodzieckie, Jaroszewice Rychwalskie, Kiełczew Smużny Pierwszy, Stare Paprockie Holendry i Stara Przysieka Pierwsza.

Co wiemy o Brzewienna Długa-Kolonia?

Brzewienna Długa-Kolonia to wieś, która znajduje się w powiecie kolskim, w gminie Kłodawa. W 2022 roku liczyła 512 mieszkańców.

TOP10 gmin najlepszych do życia w Wielkopolsce. Zobaczcie ranking:

Listen on Spreaker.