Nielegalny park iluminacji w Poznaniu?
Lumina Park w Poznaniu do końca lutego już po raz kolejny cieszył oczy mieszkańców Poznania, którzy wieczorami spacerowali po Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jednak, jak się okazało osiedlowy radny, Tomasz Hejna uważa instalację, za nielegalną. Dlaczego?
Lumina Park wymagał pozwolenia konserwatora zabytków?
Hejna uważa, że skoro ogród podlega ochronie Miejskiego Konserwatora Zabytków, to na takie konstrukcje wymagane jest pozwolenie konserwatorskie, a takiego, właściciel terenu i parku - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu nie uzyskał, gdyż nie składał o niego wniosku.
Uniwersytet Przyrodniczy z oświadczeniem w sprawie parku
W czwartek, 9 marca władze Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wydały oświadczenie w tej sprawie. Uczelnia stwierdza w nim, że park iluminacji nie wymagał stosownej zgody, według ich prawników, gdyż urządzenia iluminacyjne takiego dokumentu nie potrzebują. W dodatku park przygotowano z dbałością o przyrodę, o czym świadczyć ma to, że oświetlenie nie szkodzi znajdującej się w okolicy przyrodzie.
Miejski Konserwator Zabytków wszczął postępowanie
Po interwencji radnego, Miejski Konserwator Zabytków wszczął postępowanie w sprawie instalacji świetlnych w Lumina Parku. Władze uniwersytetu, mimo, że nie zgadzają się z działaniami, to cieszą się, że ochrona przyrody staje się tematem rozmów, oraz jest ważna dla mieszkańców.
Polecany artykuł: