Pierwsza Komunia święta

i

Autor: fot. Pixabay

Pierwsza Komunia 2024

Pierwsza Komunia 2024. W tej parafii sakrament można przyjąć na nietypowych zasadach

2024-04-18 14:06

Okres pierwszych komunii świętych zazwyczaj przypada na maj. Dzieci przygotowują się do tego sakramentu już od kilku miesięcy. Poznańska parafia zmieniało nieco tradycyjne podejście do pierwszej komunii świętej i otworzyła się na potrzeby parafian. To rozwiązanie może zaskoczyć.

Zazwyczaj ten sakrament przyjmowany jest uroczyście po raz pierwszy przez dziewięciolatki. Pierwsza Komunia to ważny moment dla dzieci z rodzin katolickich, ponieważ od tego dnia mogą w pełni uczestniczyć we mszy, przyjmując eucharystię. Jak podaje" Głos Wielkopolski", parafia na poznańskiej Łacinie organizuje ten sakrament w zupełnie inny sposób.

Parafia wychodzi naprzeciw potrzebom wiernych

Dzieci nie przystępują do komunii z inicjatywy szkoły, tylko indywidualnie bądź w kameralnych,  grupkach. Nie ma ograniczeń co do konkretnego terminu pierwszej komunii ani wieku dzieci. Na stronie "Głosu Wielkopolskiego" Radosław Rakowski, proboszcz parafii pod wezwaniem Imienia Jezusa na poznańskiej Łacinie wyjaśnia, z czego wynika taki sposób organizacji: "U nas nie ma żadnej granicy wiekowej. Nie ma czegoś takiego, że dzieci idą w trzeciej czy drugiej klasie szkoły podstawowej. Jeśli dziecko ma 4 lata, chodzi z rodzicami co niedzielę do kościoła i ma silne pragnienie przyjmowania komunii, to dlaczego mielibyśmy nie pozwolić im przyjmować tej komunii" - tak komentuje sprawę proboszcz.

W tej parafii rolą rodzica jest przygotowanie dziecka do pierwszej komunii świętej oraz pierwszej spowiedzi świętej. Jak podkreśla proboszcz poznańskiej parafii, religia w szkole i ksiądz w kościele stanowią niewielki procent w nauczaniu dzieci wiary. Często jest to duże utrudnienie dla opiekunów dziecka, ponieważ w wielu rodzinach o sprawach wiary się nie rozmawia. Ksiądz Radosław Rakowski w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" zwraca szczególną uwagę na chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci i ich rodziców: "Bardzo się staramy, żeby podchodzić do sakramentów indywidualnie. To jest zapotrzebowanie dzisiejszego czasu. Ludzie chcą, żeby wysłuchać historię ich życia i spróbować ich zrozumieć. Staram się zrozumieć sytuację każdej rodziny, że ktoś tam jest za granicą, jakaś ciotka, wujek i chcemy, aby ta komunia święta wyglądała tak, jak rodziny chciałyby, żeby wyglądała" - mówi ksiądz Radosław Rakowski.

Pierwsza komunia święta dostosowana do potrzeb dzieci i rodziców

W 2024 roku do nieszablonowej komunii świętej podejdzie 50 dzieci. Wiele osób zdecydowało się na terminy w lipcu i sierpniu, Wszystkie rodziny wybrały już swoje terminy. W taki sam sposób w parafii są organizowane także chrzciny.

Wyjątek stanowi jedynie sakrament bierzmowania. Przystępujący do tego sakramentu może dopasować do swoich potrzeb przygotowania, a sakrament może przyjąć w dowolnym wieku. Jednak sama liturgia odbywa się klasycznej formie, gdyż sakramentu bierzmowania udziela biskup.

Cerkiew w Chotyńcu