Od dawna mówi się o recyklingu i odnawialnych źródłach energii, a także od długiego czasu w gastronomii królują alternatywy mięsa, nabiału i innych produktów spożywczych. A co gdyby połączyć te dwie idee? Jednak nikt jak dotąd nie stworzył pożywienia z plastiku, a tym bardziej lodów! Ten innowatorski produkt to praca dyplomowa włoskiej projektantki Eleonory Ortolani. Kobieta jest studentką prestiżowej londyńskiej szkoły artystycznej Central Saint Martins.
To przyszłość w gastronomii? Pierwsze na świecie lody na bazie plastiku
Lody powstały w ramach eksperymentalnego projektu „Guilty Flavours” (ang. „Grzeszne smaki”). Dzięki temu, Ortolani - autorka projektu - stworzyła pierwsze na świecie lody na bazie plastiku. Produkt nadaje się do spożycia. Jedyne na świecie lody na bazie plastiku są pracą dyplomową w ramach kursu „Materiały przyszłości” w renomowanej londyńskiej szkole artystycznej Central Saint Martins.
Lody na bazie plastiku Eleonory Ortolani są jednocześnie pierwszym na świecie tego rodzaju produktem żywnościowym. Nie jest to pierwszy tego rodzaju eksperyment, jednak nikomu jak dotąd nie udało się stworzyć takiego produktu - zaznacza "Rzeczpospolita".
Jaki jest przepis na lody na bazie plastiku z recyklingu?
Od czego się zaczęło? Od inspiracji, którą były dla Eleonory Ortolani wybrane gatunki bezkręgowców i bakterii. Niedawno okazało się, że są one w stanie strawić plastik, rozkładając go na prostsze substancje.
Tym samym Ortolani wysunęła hipotezę, że odpowiednio przetwarzając plastik w warunkach laboratoryjnych, teoretycznie możliwe będzie stworzenie z niego nawet czegoś tak nieprawdopodobnego jak jedzenie, które mogą spożywać ludzie. Wynik jej eksperymentu udowodnił, że najprawdopodobniej miała rację - czytamy w "Rz".
Jak powstały lody na bazie plastiku?
Chcąc wyprodukować pionierskie lody, badaczka wykorzystała niewielką ilość plastiku pochodzącego z recyklingu. W następnej kolejności, wspólnie z naukowcami z London Metropolitan University i Uniwersytetu w Edynburgu w laboratorium rozłożono molekuły plastiku na prostsze substancje. W tym celu wykorzystano zmodyfikowane genetycznie bakterie.
W ten sposób - z wyżej wymienionych substancji - stworzono wanilinę. Jak wiadomo wanilina jest bardzo aromantyczna i odpowiada za smak w wielu posiłkach, produktach, słodyczach, wypiekach, a także w lodach. Dodajmy, że substancja ta jest też powszechnie dostępna w sklepach, używa się ją, jako tańszy zamiennik naturalnej wanilii.
Wanilina Eleonory Ortolani pachnie dokładnie tak jak powinna — czyli wanilią. Jednak ze względu na fakt, że lody powstały na bazie zupełnie nowej substancji, jak na razie nikt nie może ich spróbować. Wanilina czeka właśnie na odpowiednie pozwolenia dopuszczające ją do spożycia - podsumowuje "Rzeczpospolita".
Zobaczcie, jakie zdrowe zamienniki słodyczy proponują w Szczecinie!