Kleszcz

i

Autor: pixabay

Miasto

Plaga kleszczy w Poznaniu. W tym roku jest ich więcej niż zwykle!

2024-07-22 15:09

Nieodłącznym elementem sezonu letniego jest wzmożona obecność kleszczy na terenach zielonych. Pasożyty, które występują w lasach, ogrodach miejskich i parkach są niezwykle niebezpieczne. Mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Coraz więcej kleszczy w Poznaniu

Dane statystyczne wskazują na wzrost populacji kleszcza pospolitego w Poznaniu, w ostatnich latach. Więcej jest również zgłoszeń ukąszeń przez te pasożyty, a także przypadków zachorowań na choroby, które przenoszą.

Większa liczba kleszczy w tym sezonie w Poznaniu może być spowodowana kilkoma czynnikami, w tym zmianami klimatycznymi, które sprzyjają dłuższym i łagodniejszym zimom, a także cieplejszym i wilgotniejszym wiosnom i latom. Takie warunki są idealne dla rozmnażania i przetrwania kleszczy. Dodatkowo w aspekcie długoterminowym zwiększona urbanizacja i zmiany w użytkowaniu gruntów mogą prowadzić do zwiększenia liczby miejsc odpowiednich dla kleszczy, takich jak parki i tereny zielone. Należy pamiętać, że nie ma idealnych danych porównawczych i część informacji o zwiększonej liczbie kleszczy to efekt tego, że bardziej zwracamy uwagę na obecność tych pajęczaków - mówi prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

W przypadku kleszczy pospolitych mowa o dwóch groźnych chorobach. Boreliozie i odkleszczowym zapaleniu mózgu. Pierwsza objawia się w różny sposób, jednak często towarzyszy jej pojawienie się rumieńca wędrującego. Istotne jest aby zabiegać, a nie leczyć. W przypadku podejrzenia należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Na odkleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić już od 13. miesiąca życia. Najlepiej wykonać szczepienie na pół roku przed wakacjami, żeby rozpocząć 3-dawkowy schemat szczepień. Istnieje również możliwość wykonania w przyspieszonej formie dwóch dawek, które są aplikowane w odstępie dwóch tygodni. 

Gdy zauważymy kleszcza powinniśmy go jak najszybciej usunąć. W aptekach są dostępne specjalne zestawy, można to zrobić również sterylną pensetą. Jeżeli jakiś fragment kleszcza pozostanie w skórze, nie należy próbować go wyciągnąć na siłę, tylko pozostawić do wyropienia. Następnie trzeba odkazić miejsce po usunięciu i obserwować całą skórze w kierunku pojawienia się rumienia wędrującego - mówi lekarz pediatra Dagmara Smektała-Smakulska z Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.

Gdzie spotkamy kleszcze?

Kleszcze najczęściej występują w lasach, parkach, na łąkach oraz obszarach z wysoką trawą i gęstymi krzewami. Wyższy poziom wilgotności sprzyja ich występowaniu w lasach liściastych i mieszanych. Pasożyty przyciąga najczęściej zapach potu oraz wydychany dwutlenek węgla, które miejsca naszego ciała atakuje ten gatunek? 

U osób dorosłych mniej więcej 70% wszystkich kleszczy wbija się w strefie od pasa w dół. Najczęściej są to kostki, łydki, zgięcia kolan, pachwiny, brzuch i pośladki. W przypadku dzieci ulubionym miejscem kleszczy jest rejon ich głowy, karku i barków. Zazwyczaj atakują niewielkich rozmiarów, łatwe do przeoczenia nimfy, rzadziej mniej liczne, za to dwukrotnie większe samice - mówi prof. dr hab. Jerzy Michalak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak się chronić przed kleszczami. Poznaj te zasady!

Aby zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcze należy pamiętać o kilku zasadach:

  • noś ubrania z długim rękawem i nogawkami,
  • unikaj chodzenia w wysokiej trawie i gęstych krzewach,
  • używaj preparatów przeciw kleszczom,
  • dokładnie oglądaj swoje ciało po powrocie z terenów, gdzie mogłeś spotkać pasożyty,

Ugryzienie przez kleszcza nie musi być równoznaczne z zachorowaniem, na którąś z wymienionych wyżej chorób, jednak w przypadku niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem.

Jezioro Strzeszyńskie w lipcu 2024. Zobacz zdjęcia!

Quiz o drzewach. Rozpoznasz ich gatunki po liściach?

Pytanie 1 z 10
Liście na zdjęciu należą do...
quiz o drzewach