Przełomowe odkrycie naukowców. Czy znaleźli skuteczny sposób na kleszcze?
Luís Anholeta, naukowiec z Uniwersytetu Acadia w swoich badaniach skupia się na potencjale grzyba Clonostachys rosea. Analizy dały ciekawe wnioski. Grzyb ma być śmiertelny dla kleszczy czarnonogich i amerykańskich. To główne wektory przenoszenia boreliozy. Anholeta na swoje działania otrzymał finansowanie z grantu.
Nasze laboratorium zajmuje się poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie zarządzania kleszczami i koncentrujemy się głównie na wykorzystaniu naturalnych produktów do opracowywania repelentów — powiedział Anholeto w rozmowie z CBC.
Niezwykły grzyb pomoże w walce z boreliozą
Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, które są przenoszone właśnie przez ukąszenie zakażonego kleszcza czarnonogiego. We wczesnym stadium pojawiają się objawy przypominające przeziębienie lub grypę. W bardziej zaawansowanych stadiach choroba może prowadzić do bólu nerwów, zapalenia stawów i utraty pamięci.
Czy grzyb będzie stanowić zagrożenie dla innych gatunków?
Być może grzyb będzie szkodliwy nie tylko dla kleszczy. Na ten moment brakuje jednak badań, które mogłyby to potwierdzić.
Oczywiście "magiczne lekarstwo" to jedno, jednak zawsze warto zachować po prostu zdrowy rozsądek. Mieszkańcy Nowej Szkocji są zachęcani do stosowania ostrożności podczas ruchu na świeżym powietrzu, korzystania ze środków odstraszających dla kleszczy, a także dokładnego sprawdzania odzieży, butów i odsłoniętej skóry pod kątem obecności kleszczy bądź ich ukąszeń.
Czy znałeś te ciekawostki o Poznaniu. Oto 10 najciekawszych! Sprawdź!
Polecany artykuł: