Życzenia świąteczne po śląsku. Najlepsze i najbardziej zabawne życzenia i wierszyki na Boże Narodzenie po śląsku

i

Autor: pexels Życzenia świąteczne po śląsku

Po co w święta tyle ozdób? Dlaczego przystrajamy nasze choinki i domy?

2020-12-25 17:23

Święta Bożego Narodzenia obfitują w mnóstwo ludowych tradycji. Jednymi z nich są dekorację. Tych nie brakuje w naszych domach. W końcu przystrajamy wszystko co się da, łącznie z całymi domami.

Święta Bożego Narodzenia najczęściej kojarzą nam się z pierwszą gwiazdką na niebie, choinką, wręczaniem sobie prezentów czy po prostu z końcem roku. Często jednak jest w nich wiele symboliki z której nie do końca zdajemy sobie sprawę. Dlaczego więc ubieramy choinki, przystrajamy domy i dajemy sobie prezenty?

Wręczanie prezentów 

Jednak z najprzyjemniejszych symboli Świąt Bożego Narodzenia pochodzi z pogańskich zwyczajów. Poganie podarki składali w ofierze bogom i zmarłym. Dzisiaj wręczamy sobie prezenty na podobieństwo podarków składanych Jezusowi przez Trzech Króli.

Przystrajanie domów

Świąteczne dekoracje mają na celu rozświetlenie tych najciemniejszych dni w roku. Sama Wigilia przypada trzy dni po najkrótszym dniu w roku, trwającym w naszej szerokości geograficznej tylko około 7 godzin i 40 minut. Oświetlanie domów i przystrajanie ich w setki czy tysiące lampek sprawia, iż w te dni mrok nocy czujemy nieco mniej. Dlaczego jednak dekorujemy w lampki oraz choinki nasze domu? Najprostsza odpowiedź brzmi - bo wszyscy tak robią. I jak mówią socjologowie, nie ma w tym nic złego. W końcu każdy z nas chce przynależeć do jakieś wspólnoty. Świąteczne dekoracje przygotowywano już bardzo dawno. Również wtedy, gdy ozdób nie kupowało się w sklepach, ale robiło się je samemu.

Polskie Boże Narodzenie - koncert wigilijny

Skąd wzięło się ubieranie choinki? 

Zwyczaj ten przyjął się w domach katolickich, jednak nie od razu został zaaprobowany przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście.

Kolędowanie

U pogan, w czasie odwiedzin rodziny lub sąsiadów śpiewano pieśni, co przetrwało do dzisiaj w postaci kolęd, bez których trudno wobrazić sobie święta Bożego Narodzenia.