Poznań

i

Autor: GettyImages Poznań walczy ze smogiem

Podkoziołek - czyli poznańskie ostatki! Skąd wzięła się taka tradycja i co oznacza?

2023-02-06 11:56

Podkoziołek, to ostatni dzień przed wielkim postem, który znany jest głównie w Poznaniu oraz niektórych częściach Wielkopolski. Dziś zwyczaj urządzania wesołych zabaw w zasadzie zanikł w całym regionie. Zachowała się już jedynie nazwa którą stosuje się wymiennie z określeniem „Ostatki”.

Podkoziołek to dawna ludowa zabawa znana w zachodniej Wielkopolsce; zabawa odbywała się w ostatni dzień karnawału i brały w niej udział dziewczęta, które podczas mijającego karnawału nie wyszły za mąż. Karnawał służył nie tylko zabawie, ale i szukaniu osoby, z którą w przyszłości stawało się na ślubnym kobiercu. W 2023 roku Podkoziołek wypada 21 lutego.

Wielkopolska tradycja - co to Podkoziołek?

Nazwa podkoziołek wywodzi się od kozła, zwierzęcia symbolizującego w Wielkopolsce witalność i seksualność. Przed dziesiątkami laty w dniu tym panny i kawalerowie spotykali się również na tańcach w karczmie; podczas tańców panny składały pieniężne ofiary podkoziołkowi – figurce stojącej przed muzykantami, wyobrażającej popiersie kozła albo jego głowę. W niektórych regionach, miejsce koziołka zajmowała wystrugana z ziemniaków lub brukwi figurka chłopca. 

Wesoła zabawa i szybkie tańce trwały do późnych godzin nocnych, a jej najważniejszym rekwizytem był „podkoziołek”, czyli figurka z drewna przedstawiająca coś na kształt kozła, choć różnie ona wyglądała w zależności od powiatu.

Podkoziołek kiedyś: jak wyglądały zabawy?

Ostatnia karnawałowa noc była swego rodzaju podsumowaniem tego, komu udało się w karnawale znaleźć parę, a kto pozostanie samotnikiem. Szczególnie dostawało się samotnymn dziewczynom: mogły nawet trafić na licytację, gdzie prezentowano ich walory ewentualnym chętnym, nie szczędząc przy tym złośliwych komentarzy. Jedynym sposobem na przerwanie takich dowcipów było wykupienie, czyli wrzucenie pieniędzy na miskę ustawioną przed figurką kozła, z których opłacano imprezę.

Podkoziołek dziś: jak obchodzi się te święto?

W zachodniej Wielkopolsce do dzisiaj zachowała się nazwa PODKOZIOŁEK. Określa się tym mianem imprezę urządzaną w ostatni wtorek karnawału.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!