Kontener na śmieci z remontu

i

Autor: ZDDP Poznań Kontener na śmieci z remontu

Pojemnik na śmieci z remontu w Poznaniu - najważniejsze informacje. Gdzie można ustawić kontener?

2022-06-04 8:25

Robicie remont i ustawiacie pod domem kontener na odpady? Nie zapomnijcie o zgodzie zarządcy terenu na jego ustawienie. Urzędnicy przypominają i przestrzegają przed karami.

Jeśli podczas remontu korzystacie z kontenera na odpady pamiętajcie, że potrzebujecie specjalnej zgody na jego ustawienie. Gdy kontener nie jest ustawiony na naszej działce, a np. na chodniku, jezdni lub miejscu postojowym, zarządca terenu musi wystawić odpowiedni dokument - mówi Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich.

Jeśli na chodniku nie ma pozostawionego 1,5 m przejścia dla pieszych konieczne jest także opracowanie i zatwierdzenie przez MIR projektu tymczasowej organizacji ruchu. To samo tyczy się ustawienia kontenera na jezdni.

Urzędnicy przypominają, że zgłoszenie ​zajęcia chodnika lub fragmentu jezdni leży po stronie osoby wynajmującej kontener. Ponadto musi opłacić nie tylko sam wynajem pojemnika w firmie, ale też zapłacić miastu za udostępnienie miejsca.

Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia kontenera naliczona jest kara finansowa dziesięciokrotnie wyższa niż zwykła stawka, a więc nawet 100 zł za każdy zajęty metr kwadratowy na dzień.

Ponadto karę może nałożyć też straż miejska, a tu kary są jeszcze wyższe. Ustawienie kontenera na poremontowe odpady można zgłosić w siedzibie ZDM lub online.

Gdzie możemy ustawić kontener?

Kontener można postawić na miejscu postojowym, jezdni, chodniku czy poboczu przy spełnieniu odpowiednich wymogów:

  • na jezdni – jeśli nie ma na niej wyznaczonych miejsc postojowych, to należy opracować tymczasową organizację ruchu (na czas postawienia kontenera), uzyskać jej zatwierdzenie przez Miejskiego Inżyniera Ruchu (MIR) i następnie przedstawić ją zarządcy drogi.
  • na miejscu postojowym – można postawić kontener na wyznaczonym miejscu parkingowym. Nie wolno go jednak stawiać na miejscach zastrzeżonych – czyli tzw. kopertach.
  • na chodniku – jeśli nie ma pozostawionego 1,5 m przejścia dla pieszych konieczne jest także opracowanie i zatwierdzenie przez MIR projektu tymczasowej organizacji ruchu.

Kontenera nie można ustawić na terenach zieleni.

Majka Jeżowska wspomina występ na Pol’and’Rock Festival i lekcje z Nergalem