Jeśli podczas remontu korzystacie z kontenera na odpady pamiętajcie, że potrzebujecie specjalnej zgody na jego ustawienie. Gdy kontener nie jest ustawiony na naszej działce, a np. na chodniku, jezdni lub miejscu postojowym, zarządca terenu musi wystawić odpowiedni dokument - mówi Agata Kaniewska z Zarządu Dróg Miejskich.
Jeśli na chodniku nie ma pozostawionego 1,5 m przejścia dla pieszych konieczne jest także opracowanie i zatwierdzenie przez MIR projektu tymczasowej organizacji ruchu. To samo tyczy się ustawienia kontenera na jezdni.
Urzędnicy przypominają, że zgłoszenie zajęcia chodnika lub fragmentu jezdni leży po stronie osoby wynajmującej kontener. Ponadto musi opłacić nie tylko sam wynajem pojemnika w firmie, ale też zapłacić miastu za udostępnienie miejsca.
Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia kontenera naliczona jest kara finansowa dziesięciokrotnie wyższa niż zwykła stawka, a więc nawet 100 zł za każdy zajęty metr kwadratowy na dzień.
Ponadto karę może nałożyć też straż miejska, a tu kary są jeszcze wyższe. Ustawienie kontenera na poremontowe odpady można zgłosić w siedzibie ZDM lub online.
Gdzie możemy ustawić kontener?
Kontener można postawić na miejscu postojowym, jezdni, chodniku czy poboczu przy spełnieniu odpowiednich wymogów:
- na jezdni – jeśli nie ma na niej wyznaczonych miejsc postojowych, to należy opracować tymczasową organizację ruchu (na czas postawienia kontenera), uzyskać jej zatwierdzenie przez Miejskiego Inżyniera Ruchu (MIR) i następnie przedstawić ją zarządcy drogi.
- na miejscu postojowym – można postawić kontener na wyznaczonym miejscu parkingowym. Nie wolno go jednak stawiać na miejscach zastrzeżonych – czyli tzw. kopertach.
- na chodniku – jeśli nie ma pozostawionego 1,5 m przejścia dla pieszych konieczne jest także opracowanie i zatwierdzenie przez MIR projektu tymczasowej organizacji ruchu.
Kontenera nie można ustawić na terenach zieleni.