Indeksy pozytywnych i negatywnych doświadczeń Gallupa mierzą to, czego nie uwzględniają tradycyjne wskaźniki ekonomiczne, jak choćby PKB – informuje seriws businessinsider.com.pl.
Raport amerykańskiego instytutu Gallupa "Global Emotions Report 2023" powstał na podstawie 147 tys. wywiadów z mieszkańcami 142 krajów i obszarów w 2022 roku.
Wynik badań: Polacy bez strachu, złości i smutku
W ankiecie pojawiły się pytania o odczuwane emocje oraz zarówno o pozytywne, jak i negatywne doświadczenia. Uczestników pytano, czy dzień wcześniej doświadczyli m.in.: smutku, stresu i złości czy fizycznego bólu. Na tej podstawie powstał indeks negatywnych doświadczeń. Wyniki indeksu wahają się od zera do 100. Im wyższy wynik, tym deklarowanie negatywnych emocji jest bardziej wszechobecne w danym kraju.
Polecany artykuł:
- Wyniki na całym świecie wahały się od 58 pkt w Afganistanie i Sierra Leone do 11 pkt w Wietnamie, który po raz pierwszy pojawił się na dole tej listy.
- Drugi od końca w rankingu jest Tajwan (14 pkt).
- Natomiast Polska, tak samo, jak Litwa i Kazachstan, zdobyła zaledwie 15 pkt – czytamy w serwisie.
Jak wyniki argumentują autorzy raportu? Kraje i obszary z najniższymi wynikami negatywnymi niekoniecznie mają najwyższe pozytywne oceny – informują.
Bez negatywnych emocji, co paradoksalnie nie oznacza dużo pozytywnych
Indeks pozytywnych doświadczeń powstał na podstawie m.in. odpowiedzi na pytania o doświadczenia z poprzedniego dnia: Czy nauczyłeś się czegoś interesującego? Czy traktowano cię z szacunkiem? Czy się śmiałeś?
Co ciekawe wyniki indeksu wahały się od 85 pkt w Indonezji, Meksyku, Paragwaju, na Filipinach i Wietnamie, do 34 pkt w Afganistanie, który odnotował najniższy wynik na świecie, jak to ma miejsce prawie każdego roku od 2017 roku.