Odbicia historii z Poznania i nie tylko hitem na TikToku i Instagramie!
Profil Pana Damiana z Poznania, zarówno na Instagramie, jak i TikToku szturmem zdobył wielu odbiorców. W zaledwie dwa tygodnie działalności zyskał 10,5 tysiąca obserwujących na Instagramie, oraz 18,3 tysiąca obserwujących i aż 216,4 tysiąca wyświetleń na TikToku. Takie zasięgi nie zyskał rozrywką, a ciekawą formą przedstawienia zdjęć historycznych na tle współczesnych miejsc, które znajdują się za zdjęciem. Obrazuje to, jak te miejsca zmieniły się na przestrzeni około 80 lat. Skąd fenomen tego profilu?
Skąd pomysł na taki profil u Pana Damiana?
Na fali popularności profili "odbicia_historii" na Instagramie i TikToku, postanowiliśmy zapytać pana Damiana, ich autora o pomysł, oraz plany na przyszłość. - Pomysł zrodził się zapewne z mojej wieloletniej fascynacji historią, szczególnie okresem okupacji. Kanał jest jeszcze bardzo świeży, dlatego nie wprowadziłem wielu treści, które mam w planach. Na pewno chciałbym poruszać kwestie pamięci oraz niesprawiedliwości tamtych czasów – obozy, ofiary, zapomniane miejsca i wydarzenia z okresu wojennego (...) Myślę, że kanał ma potencjał i z czasem pojawi się na nim znacznie więcej różnorodnych treści oraz zdjęć archiwalnych z czasów wojennych i to nie tylko z Poznania. - przekazał nam Pan Damian. Od dwóch tygodni pojawiają się codziennie nowe nagrania. Są one głównie z Poznania, ale także z innych miast Wielkopolski, czy ze Śląska.
Skąd pan Damian ma zdjęcia archiwalne popularnych miejsc?
Zapytaliśmy Pana Damiana o to, skąd ma tak unikatowe zdjęcia, jak na przykład wojska niemieckie w Poznaniu podczas II wojny światowej. - Jeśli chodzi o zdjęcia, są to głównie archiwalne materiały, dostępne dla każdego, kto ma czas i chęci, by je odnaleźć i zgłębić temat. Zaczynam również otrzymywać fotografie od widzów, za co jestem ogromnie wdzięczny, ponieważ wiele z nich było mi wcześniej nieznanych. Posiadam także kilka oryginalnych odbitek wojennych oraz innych przedmiotów z tamtego okresu, ale na ten moment jeszcze ich nie opublikowałem na stronie - dodał w rozmowie z nami pan Damian. Warto więc czekać na kolejne tego typu ciekawe zestawienia współczesnych miejsc na mapie Poznania i nie tylko z archiwalnymi fotografiami z dawnych lat.