Podwyżka o ponad 12 procent!
To najwyższa z możliwych stawek podatku. Z informacji dyrektorki wydziału podatku i opłat Urzędu Miasta wynika, że podwyżka wynika z urealnienia stawek. "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wniósł zastrzeżeń do projektu. W tym roku dochód z podatku wyniesie 503 mln zł, a w przyszłym roku będzie to 546 mln zł" - tak argumentowała podwyżkę podczas sesji RM Iwona Maćkowiak.
Sprzeciw miejskiej opozycji
Dorota Bonk-Hammermeister, radna klubu Wspólny Poznań, była kandydatka na prezydenta Poznania w wyborach samorządowych w 2018 roku zapytała, czy możliwe będzie obniżenie stawki podatku dla przedsiębiorców prowadzących działalność w rozkopanej części miasta. Teraz ze stawek referencyjnych mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy ze Starego Rynku i ulic Święty Marcin i Wrocławska i ci, którzy prowadzą określoną przez Radę Miasta działalność gospodarczą.
Przeciwko podwyżkom głosowali radni PiS. Argumentując to tym, że miałoby to być działanie sprzeczne z działaniami rządu. Nowe stawki czekają mieszkańców już od 1 stycznia 2023.
Aktualizacja
Dla reportera Radia Eska Poznań, Michała Krasonia wypowiedziała się w tym temacie pani Iwona Maćkowiak, dyrektor wydziału wydatków i opłat Urzędu Miasta Poznania
Podatek od nieruchomości jest waloryzowany corocznie i w zasadzie rok w rok są podejmowane przez Radę Miasta Poznania i rady innych gmin i miast takie decyzje, czyli decyzje w sprawie uchwał o wysokości stawek podatkowych na kolejny rok, czyli w tym momencie na 2023. Jaki jest mechanizm waloryzacyjny, w przypadku podatku od nieruchomości? Wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych po 6 miesiącach danego roku, w stosunku do poprzedniego, analogicznego okresu. Minister Finansów ogłosił te główne stawki o 11,8%, a nie urealniają one stawek tegorocznych. Przez inflację płacimy więcej, przez inflację wszystko drożej kosztuje. Mówimy nie o podwyżce, a o urealnieniu i to części stawek.