Fałszywi wnuczkowie okradli 5 osób. Oszuści wpadli we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

i

Autor: KMP Łomża Łomżyńscy policjanci wspierani przez wrocławskich mundurowych zatrzymali 34-letniego mężczyznę i 39-letnią kobietę podejrzanych o oszustwo metodą "na wnuczka".

Poznańscy urzędnicy ostrzegają przed oszustami! "Pracownicy Urzędu Miasta Poznania nie chodzą po domach mieszkańców z ofertą instalowania nowych pieców ani kotłów"

2023-02-12 14:51

Chodzi o program "Kawka Bis". Oszuści chcą wykorzystać moment i nieproszeni wchodzić o mieszkań. - Nie prowadzą również współpracy z żadną firmą instalacyjną – podkreśla poznański magistrat i ostrzega mieszkańców przed oszustami - czytamy w PAP.

Poznański magistrat poinformował, że urzędnicy, którzy zajmują się programem Kawka Bis, mogą odwiedzić tylko tych mieszkańców Poznania, którzy już wcześniej złożyli wniosek o udzielenie dotacji na wymianę źródła ciepła.

- Nasi pracownicy rozpatrują dokładnie wszystkie wnioski. Czasami rzeczywiście muszą odwiedzić mieszkanie osoby, która składała wniosek o dotację. Mogą to zrobić, żeby potwierdzić istnienie sprawnego źródła ciepła na paliwa stałe lub - na etapie rozliczenia - żeby upewnić się, czy źródło węglowe zostało usunięte, a nowe, proekologiczne zostało zainstalowane. Zawsze jednak, co trzeba podkreślić, termin i godzina takich oględzin są umawiane telefonicznie – tłumaczyła zastępczyni dyrektorki Wydziału Klimatu i Środowiska UMP Izabela Dutkowiak w rozmowie z PAP.

Magistrat zaznaczył, że urzędnicy nigdy też nie będą polecać żadnej konkretnej firmy instalacyjnej. Nie zaproponują nikomu kredytów, ani nie podpiszą żadnej umowy w domach mieszkańców Poznania. Zawsze też będą mieli przy sobie oficjalny identyfikator urzędu miasta oraz imienne upoważnienie do kontroli.

- W tym roku poznaniaków i poznanianki będą również odwiedzać ekodoradcy - podobnie, jak w ubiegłym sezonie. Podpowiedzą, jak odejść od nieekologicznych rozwiązań i pomogą w zdobyciu dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania. Będą mieć przy sobie oficjalne pismo z Urzędu Miasta Poznania i również nigdy nie będą nakłaniać do podpisania na miejscu żadnych umów. Mogą tylko poprosić o podpis potwierdzający przeprowadzoną rozmowę – podano.

Policjanci podkreślają, że oszuści i złodzieje często wykorzystują niewiedzę i łatwowierność. Na swoje ofiary wybierają najczęściej starsze, samotnie mieszkające osoby. - Kiedy do naszych drzwi zapuka osoba podająca się za pracownika administracji czy urzędnika, powinniśmy zweryfikować, czy faktycznie w budynku doszło np. do awarii i czy w związku z tym prowadzone są jakieś działania - podkreślił Sierż. szt. Łukasz Paterski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu

Policjanci apelują, by nie wpuszczać obcych do mieszkania i sprawdzać, czy bez wątpienia są oni pracownikami instytucji, którą reprezentują. W przypadku, gdy coś wzbudza niepokój, można skontaktować się z numerem alarmowym 112.

Sonda
Znasz kogoś, kto stracił pieniądze na rzecz oszustów?