Rower cargo

i

Autor: poznan.pl

Miasto

Poznańskie firmy z szansą na wsparcie naukowców. Wystarczy bezpłatnie przetestować rower cargo

2025-04-08 14:53

Ciekawa możliwość dla firm i organizacji z Poznania i powiatu poznańskiego. Lokalni przedsiębiorcy i działacze będą mogli bezpłatnie i bez zobowiązań przetestować rower cargo w swojej codziennej pracy. Z taką propozycją wyszli badacze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, działający w ramach projektu SPECIFIC.

Naukowcy z interesującą propozycją dla firm i organizacji

Lokalni przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych z Poznania i powiatu poznańskiego będą mieli okazję, aby przekonać się, czy rower towarowy może zastąpić samochód dostawczy w mieście? Naukowcy działający w ramach projektu SPECIFIC dają im możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru cargo i sprawdzenia go w swoich codziennych obowiązkach, takich jak transport towarów, dostawy czy przewóz osób. Za przedsięwzięcie odpowiadają badacze z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM, którzy badają jak rowery cargo radzą sobie w realiach miejskich. Naukowców interesuje nie tylko użyteczność, ale też to, z jakimi barierami spotykają się użytkownicy. Jednośladowce cargo mogą przewozić nawet do 100 kg ładunku. Są wspomagane elektrycznie, co czyni jazdę łatwą i szybką. To rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej europejskich miast. Być może niedługo dołączy do nich Poznań.

Poznań Radio ESKA Google News

Na czym polega poznański projekt SPECIFIC?

Program SPECIFIC daje szansę lokalnym przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym na przetestowanie elektrycznych rowerów cargo w codziennym działaniu. Udział w programie jest bezpłatny, jego kolejne etapy opisano na stronie Miasta Poznania:

  • Zgłoszenie - zainteresowane firmy i organizacje wypełniają formularz online dostępny pod linkiem Formularz zgłoszeniowy.
  • Wstępna rozmowa - organizatorzy kontaktują się z chętnymi, aby omówić szczegóły projektu i przedstawić warunki udziału.
  • Szkolenie i jazda próbna - przed rozpoczęciem testów przechodzi się krótkie szkolenie oraz jazdę próbną, by zapoznać się z działaniem pojazdu.
  • Testowanie roweru cargo - uczestnicy korzystają z pojazdu w codziennej działalności firmy/ NGO, np. do dostaw, transportu towarów czy przewożenia sprzętu.
  • Analiza wyników - po zakończeniu testów badacze przeprowadzają rozmowę podsumowującą oraz przekazują uczestnikom raport na danych GPS, który pokazuje, jak efektywnie rower cargo sprawdził się w ich działalności.

Jakie korzyści czekają na zainteresowanych testami rowerów cargo?

Korzyścią jest oczywiście możliwość przetestowania nowych rozwiązań, ale również wkład w w rozwój zrównoważonej mobilności miejskiej. Dzięki rowerom cargo poprzez brak wydatków na paliwo i niskie koszty eksploatacji maleją koszty transportu. Akcja jest skierowana dla mikro, małych i średnich firm i organizacji działających w Poznaniu i powiecie poznańskim. Wszyscy zainteresowani powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy. W przypadku wątpliwości i chęci zdobycia szczegółowych informacji, należy się kontaktować z koordynatorem projektu, doktorem Marcinem Krassowskim z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM (mail: [email protected]). Projekt SPECIFIC realizowany jest we współpracy z Urzędem Miasta Poznania i firmą Hazay - producentem rowerów cargo. Inicjatywa finansowana jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Rowerowe Powitanie Wiosny w Poznaniu 2025. Zobaczcie zdjęcia!