Waran z Komodo zamieszkał w poznańskim ZOO

i

Autor: pixabay.com/ARTIFICIAL-INTELLIGENCE

MIASTO

Poznańskie zoo ma nowego mieszkańca. Rakastan to przedstawiciel największych jaszczurek na świecie [FILM]

2023-11-24 10:46

Waran z Komodo, gatunek zagrożony wyginięciem, jest kolejnym zwierzęciem, które możemy podziwiać w poznańskim ogrodzie zoologicznym. Rakastan ma 12 lat. Choć urodził się w Los Angeles, pewien czas przebywa już w Europie - mieszkał najpierw w Lipsku, a ostatnio w Pradze.

Waran z Komodo w poznańskim zoo. To największa jaszczurka na świecie

W poznańskim ogrodzie zoologicznym zamieszkało nowe zwierzę. To Rakastan, 12-letni waran z Komodo. - My, warany z Komodo, jesteśmy największymi jaszczurkami świata, niestety zagrożonymi wyginięciem. Moi wolno żyjący współplemieńcy mieszkają na dwóch wyspach: Komodo i Rinca oraz na wybrzeżu trzeciej - Flores. I jest ich tam nieco ponad tysiąc trzysta samców i samic. To niewiele. Tyle dobrego, że nasza liczebność na wolności od jakiegoś czasu się nie zmniejsza - czytamy w mediach społecznościowych zoo w Poznaniu.

Rakastan urodził się w Los Angeles. Ostatnie lata spędził już jednak w Europie - najpierw w niemieckim Lipsku, a następnie w czeskiej Pradze.

Jak duże są warany z Komodo? Jak rozmnażają się warany z Komodo? Czym jest partenogeneza?

Warany z Komodo osiągają do trzech metrów długości (przy czym połowę stanowi ogon), a ważyć mogą nawet ponad 150 kilogramów! Zatem gdy samce walczą o względy samicy, może dochodzić do starć w wadze ciężkiej. - Jeśli samica znudzona zapasami nie pójdzie sobie w siną dal, wtedy jest szansa na randkę. Po niej pani waranowa składa do trzydziestu jaj, zakopuje je w ziemi. Po ośmiu miesiącach wykluwają się małe warany. Naprawdę małe. Ja, kiedy się wyklułem w Los Angeles ważyłem zaledwie 132 gramy. Niedużo, prawda? Teraz ważę blisko sto kilogramów. I rosnę! - podkreśla Rakastan.

Co ciekawe, warany z Komodo mogą rozmnażać się bez samców. - Z niezapłodnionych jaj także mogą się wykluć młode. Wynika to z naszego charakteru. Nie jesteśmy zbyt towarzyskie, więc Matka Natura znalazła odpowiednie rozwiązanie. A może dlatego, że Matka Natura postąpiła, jak postąpiła, to nie przepadamy za sobą nawzajem. Trudno powiedzieć - czytamy.

Warany z Komodo wykorzystują partenogenezę, czyli rozmnażanie się bez obecności samca. Tylko jedna dziesiąta procenta wszystkich żyjących na świecie kręgowców ma taką możliwość.

W poznańskim zoo nowych mieszkańców jest więcej! Zobaczcie na zdjęciach.