W komunikacie wskazano, że obecnie operatorzy miejskiego monitoringu mają do dyspozycji łącznie 1232 cyfrowe kamery. - Wszystkie urządzenia cały czas nagrywają obraz, a pracownicy straży miejskiej na bieżąco oglądają dane przesyłane z części z nich. To, jaki region będzie w danym momencie pod czujnym okiem operatora, ustalają razem policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele miejskich jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę – opisano.
Jak podano w podsumowaniu, w ubiegłym roku operatorzy monitoringu zaobserwowali łącznie 8697 zdarzeń wymagających interwencji policji lub straży miejskiej. Najwięcej zgłoszeń - 4 tys. - dotyczyło ścisłego centrum Poznania, w rejonie Grunwaldu – 1186, na terenie działania Komisariatu Policji Północ - 1101, na obszarze Wildy - 1013, na terenie Nowego Miasta - 746, a 651 na Jeżycach.
Dzięki miejskiemu monitoringowi w ubiegłym roku udało się zatrzymać 17 poszukiwanych osób, za którymi wystawiono listy gończe. Operatorzy kamer pomogli też w ujęciu 71 osób, które posiadały substancje psychoaktywne, 25 osób, które niszczyły mienie, 13 sprawców rozbojów, kradzieży, pobić i uczestników bójek, a także 10 osób zakłócających porządek publiczny. „Łącznie dzięki kamerom policjanci zatrzymali 139 sprawców” – podsumowano w komunikacie.
W ubiegłym roku najczęstszymi zdarzeniami zgłaszanymi policji i straży miejskiej jako wymagające interwencji były: picie alkoholu w niedozwolonych miejscach - 2808 przypadków, a także awarie oraz uszkodzenia infrastruktury drogowej i MPK – 1246.
Ponadto w 984 przypadkach operatorzy zgłaszali potrzebę udzielenia pomocy medycznej osobom np. leżącym na ziemi czy ulicznych ławkach. Operatorzy zgłosili też 925 uchybień porządkowych, a w 843 przypadkach zgłosili źle zaparkowane pojazdy, które blokowały lub utrudniały ruch. Dzięki monitoringowi mundurowi interweniowali 409 razy ws. potrzebujących pomocy osób bezdomnych.
Poznański magistrat przypominał, że w 2010 r. straż miejska przejęła od policji obserwację obrazów z kamer monitoringu, a dzięki zmianom w przepisach operatorami mogli zostać cywilni pracownicy straży. Pracowali oni w wydzielonych pomieszczeniach w poszczególnych komisariatach.
"Początkowo system obejmował 146 kamer, w większości analogowych. Obecnie operatorzy mają do dyspozycji 1232 nowoczesne kamery cyfrowe o wysokich parametrach rozdzielczości, a ich siedziba znajduje się w jednym miejscu, w Wydziale Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP" - podano.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!
Polecany artykuł: