Andrzej Duda w Waszyngtonie

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka Prezydent bierze udział w szczycie NATO

Polityka

Prezydent jasno w sprawie aborcji. Nie podpisze ustawy depenalizującej!

Polityka Polski przeniosła się teraz w części do Waszyngtonu, gdzie odbywa się jubileuszowy szczyt NATO. Dziennikarze nie omieszkali w tym czasie zapytać polskich polityków o najważniejsze sprawy. Jednym z nich był prezydent Andrzej Duda, którego zapytano o to, czy podpisze ustawę depenalizującą aborcję. Jego odpowiedź była stanowcza.

Szczyt NATO w Waszyngtonie

Oczy całego świata są teraz skierowane na Waszyngton. To tam odbywa się jubileuszowy szczyt NATO w 75. rocznicę sojuszu. W polskiej delegacji są: prezydent Andrzej Duda, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Głównym tematem rozmów będzie kwestia bezpieczeństwa Ukrainy i zachowania Rosji.

Prezydent o depenalizacji aborcji

Zapytany w rozmowie z TVN24 prezydent Andrzej Duda o to, czy podpisze ustawę depenalizującą aborcję odpowiedział stanowczo. Jasno mówi "nie" podpisaniu tej ustawy. Obecnie aborcja dozwolona jest w dwóch przypadkach: gwałtu i, gdy ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki.

Co ze związkami partnerskimi?

Jeśli chodzi o związki partnerskie i ustawę rządową przygotowywaną w tej sprawie, prezydent Andrzej Duda jest już bardziej skłonny do rozmów. Jak określił to w rozmowie z dziennikarzem TVN24, musi zobaczyć jej szczegóły. Ustawa jest kompromisową tak, by jak największa grupa posłów koalicji rządzącej (zwłaszcza PSL) ją poparła.

Zobaczcie zdjęcia z wizyty prezydenta Dudy w Poznaniu