Tramwaj Poznań

i

Autor: Maciej Melcer

Ptaki i tramwaje mają wiele wspólnego! Zaskakujące wyniki badań poznańskich naukowców [AUDIO]

2020-03-02 16:00

Niektóre ptaki wiedzą, że ruch w Polsce jest prawostronny. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu jako pierwsi na świecie zbadali jak tramwaje wpływają na życie ptaków w mieście.

Tym co zachwyciło ich najbardziej w czasie rocznej obserwacji, była np. inteligencja Kawki, która wie w którym miejscu na drodze jest bezpieczna. Okazuje się, że wynika to z ich wrodzonej inteligencji.

Po meczu Jagiellonia - Lech

- Wrony, Kawki czy Gawrony są jak małpy i ludzie wśród ssaków. Są bardzo bystre i szybko potrafią skojarzyć fakty. Skoro różne ptaki z rodziny krukowatych potrafią używać narzędzi, a nawet przewidywać przyszłość i magazynować pokarm na później. To określenie, z której strony nadjedzie tramwaj nie stanowi dla nich dużego wyzwania. Wyczuwają to po drganiu szyn jakie wywołuje pojazd.

- mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego i dodaje, że niektóre ptaki wykorzystują torowisko do rozbijania orzechów.

- Szyny tramwajowe i betonowe belki świetnie się do tego nadają. Wrona może sobie wziąć orzech w dziób i tak długo uderzać nim o twarde miejsce, aż ten się rozpadnie. A ona dostanie się wtedy do tego wysokoenergetycznego pokarmu- dodaje.

Ptaki były rejestrowane przy pomocy kamer. Naukowcy obserwowali je w różnych miejscach w Poznaniu.

Niektóre ptaki wiedzą, że ruch w Polsce jest prawostronny! Rozmowa z prof. Piotrem Tryjanowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego