Wielkanoc z czekolady

i

Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Wielkanoc z czekolady

Wielkanoc

Quiz. Tradycje wielkanocne w Wielkopolsce. Sprawdź, ile o nich wiesz

2025-04-15 14:25

Wielkanoc to najważniejsza i najstarsza uroczystość chrześcijańska. Z Wielkanocą związanych jest również wiele tradycji, które charakterystyczne są dla danego regionu. Jakie najważniejsze tradycje związane są z Wielkopolską? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Wielkanocne tradycje w Wielkopolsce - czy znasz je wszystkie?

Kulminację całego roku liturgicznego stanowią trzy dni Wielkiego Tygodnia, które rozpoczyna liturgia Wielkiego Czwartku. Kościół czci wówczas pamiątkę Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Podczas całego okresu świątecznego w Wielkopolsce jest wiele tradycji. Jakie z nich są najbardziej znane?

W Wielki Piątek zdarza się jeszcze, w niektórych domach, smaganie rózgą po nogach śpiącego wcześnie rano – robi to ten kto wstanie wcześniej i przygotuje sobie rózgę. Przy uderzaniu (lekkim) mówi się; wstawajcie barany na boże rany. Są to ślady magii związanej z wiarą w symboliczną moc drzewka, gałązki: rodzącego się życia. Kościół katolicki wprowadził inną interpretację: dzieje się to na pamiątkę biczowania Jezusa.

Znasz inne tradycje wielkanocne w Wielkopolsce? Weź udział w naszym quizie!

Quiz. Tradycje wielkanocne w Wielkopolsce. Sprawdź, ile o nich wiesz
Pytanie 1 z 10
"Za Boże rany biją barany" - to nieco zapomniany i psotny zwyczaj, W jaki dzień ma on miejsce?
Poznań Radio ESKA Google News
Wielkanocne słodkości