W 2022 roku w 50 krajach na świecie zjedzono ponad 120 miliardów porcji ramenu instant!
Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji spróbować klasycznego ramenu, to najprawdopodobniej znasz jego zamiennik, czyli zupę z torebki, w formie instant. Właśnie ta forma posiłku, stała się najbardziej popularna na całym świecie.
Polecany artykuł:
Co decyduje o fenomenie ramenu instant?
Przede wszystkim niski koszt produkcji oraz łatwość przygotowania sprawiły, że takie zupy zyskały popularność na całym świecie. Dodajmy, że był chwilowy zastój, przez trend na zdrowe odżywianie. Jednak ostatnio, zupy instant wracają do łask. Nie ma co się dziwić – wysokie koszty utrzymania sprawiają, że coraz częściej ludzie decydują się na tańsze posiłki.
Jak informuje stowarzyszenie World Instant Noodles Association, Japończycy w 2022 roku zjedli niemal 6 miliardów porcji ramenu instant. W Meksyku, który z ramenem zwykle kojarzony nie jest, zanotowano ponad 17-procentowy wzrostu popytu na zupy instant w 2021 roku. Zjawisko to można wyjaśnić między innymi pandemicznym lockdownem oraz ograniczeniami związanym z pandemią COVID-19. Mimo końca pandemii, trend się jednak utrzymał – w 2022 wzrost wyniósł 11 proc. – relacjonuje Rzeczpospolita. Gdzie jeszcze ramen instant bije też rekordy popularności? Tym faktem Was nie zaskoczymy, mowa o Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy USA uwielbiają szybkie i łatwe gotowanie.
Ramen instant stał się niezwykle popularny na całym świecie! Nie zachwiał tego nawet kryzys ekonomiczny, który w Japonii przyczynił się do znacznych podwyżek żywności. Dane wskazują, że ich ceny wzrosły o 20 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat!
Ten fenomen tłumaczyć może generalna popularność ramenu na świecie, a także względy ekonomiczne i kryzys kosztów utrzymania – bo mimo wzrostu cen makaron instant wciąż pozostaje niezwykle tanią opcją. Warto zauważyć także, że producenci tego typu dań starają się dostosować się do gustów lokalnych społeczności – w Tajlandii znaleźć można „ramen” o smaku sosu rybnego, w Indiach o smaku garam masala, a we Francji – o smaku grzybowym - relacjonuje Rzeczpospolita.