Wyniki

Ranking najlepszych miast do życia. Na którym miejscu znalazł się Poznań?

2024-05-17 7:51

Są wyniki rankingu najlepszych miast do życia. W tegorocznym zestawieniu stolica Wielkopolski uplasowała się na niższym miejscu. Jakie czynniki brano pod uwagę? Dlaczego Poznań odnotował spadek? Szczegóły w artykule.

Portal Business Insider opublikował ranking „Najlepszych miasta do życia”. Zestawienie powstało na podstawie trzech kluczowych wskaźników ekonomicznych i trzech aspektów pozafinansowych. Jesteście ciekawi, które miejsce zajął Poznań?

Ranking "Najlepsze miasta do życia". Wyniki

By stworzyć obiektywne i rzetelne zestawienie, twórcy klasyfikacji wzięli pod uwagę liczby dotyczące bezrobocia, wysokość wynagrodzeń, a także ceny mieszkań z drugiej ręki w 16 miastach wojewódzkich. Portal Business Insider wziął także pod lupę takie kwestie jak ogólne zadowolenie z życia oraz następujące aspekty: dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza. Na tej bazie powstał tegoroczny ranking.

Portal przypomina, że w poprzedniej edycji "Najlepszych miast do życia", który został opublikowany w połowie 2023 roku, liderem był Poznań, za którym uplasowały się Katowice i Opole. Z kolei porażkę poniosła stolica, która zajęła trzecie miejsce, ale od końca. A jak jest w tym roku?

W 2024 roku wiele się zmieniło. Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Olsztyn z 32 punktami. Zaraz po nim uplasował się Lublin (41 punktów). Z kolei trzecie miejsce dzielą Poznań oraz Gdańsk z liczbą 42 punktów.

Poznań na podium. Co zdecydowało o 3. miejscu?

Na ostatnim stopniu podium znalazły się dwa miasta, które zebrały taką samą liczbę, czyli po 42 punkty. To Poznań i Gdańsk. Stolica Wielkopolski w zeszłym roku wiodła prym - zajęła pierwsze miejsce - a teraz znalazła się na trzecim. Co przyczyniło się do niższej punktacji? - Przede wszystkim jakość powietrza (z 3. na 12. pozycję), dostępności mieszkań (z 5. na 10.) i wynagrodzeń (z 4. na 6.), pozostając miastem z najniższym bezrobociem w Polsce - relacjonuje Business Insider.

To najszybciej wyludniające się miasta w Wielkopolsce. Sprawdź!