Spis treści
- Ranking liceów Perspektywy 2025
- Perspektywy 2025. Jakie szkoły w Polsce okazały się najlepsze?
- Ranking liceów Perspektywy. Tak wyglądał ranking przed rokiem
- Ranking szkół Perspektywy. Co jest brane pod uwagę?
- Ranking Perspektywy zmieni zasady. Od 2026 po nowemu
Ranking liceów Perspektywy 2025
Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2025 został przygotowany przez „Perspektywy” już po raz 27. Organizatorzy każdego roku analizują wyniki w szkołach średnich, które spełniają kryteria wejścia do Rankingu. W 27. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy przenalizowanych zostanie wiele szkół średnich (liceów ogólnokształcących i techników) w całej Polsce, które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2024 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). W pełnej wersji publikacji, która będzie dostępna na stronie Perspektywy.pl znajdziemy listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w kraju.
Perspektywy 2025. Jakie szkoły w Polsce okazały się najlepsze?
Ranking Perspektywy 2025 zostanie opublikowany w środę (15 stycznia) po północy. Czekamy na wyniki. Jak tylko zostaną ogłoszone to opublikujemy je w naszym artykule. Najpóźniej w godzinach porannych wyniki powinny znaleźć się na naszych łamach.
Ranking liceów Perspektywy. Tak wyglądał ranking przed rokiem
W 2024 roku najlepszym liceum w Polsce okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. To nie jest zaskoczenie, bowiem ta placówka od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce. Na drugim miejscu znalazło się V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a trzecie miejsce zajęło XIII LO w Szczecinie.
Na liście najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce znajduje się 110 szkół z województwa wielkopolskiego.
Najlepsze licea w Wielkopolsce. Tak wyglądał ranking w 2024 roku:
Ranking szkół Perspektywy. Co jest brane pod uwagę?
Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE, dane z komitetów głównych olimpiad przedmiotowych). Kryteria Rankingu Liceów 2024 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Kryteria Rankingu Techników 2024 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Ranking Perspektywy zmieni zasady. Od 2026 po nowemu
Od 2026 roku mają zatem zostać wprowadzone cztery nowe wskaźniki tworzące wspólnie kryterium OTWARTOŚĆ. Jak informują organizatorzy rankingu, waga nowego wskaźnika otwartość nie przekroczy 5%, aby zachować zasadę porównywalności rankingu z roku na rok.
- Nowe kryterium ma odzwierciedlać pozaedukacyjne aspekty działalności szkoły i pokazywać jej aktywność w wymiarze europejskim (uczestnictwo szkół w Programie Erasmus+), kształtowanie umiejętności wspólnej realizacji przez uczniów zadań projektowych (w oparciu o inicjatywę Zwolnieni z Teorii) oraz sukcesy szkół w kształtowaniu postaw przyjaznych, otwartych i tolerancyjnych (w oparciu o inicjatywę Szkoły Przyjazne LGBT+ Fundacja GrowSPACE). Jesteśmy również otwarci na inne inicjatywy – ogłosił Waldemar Siwiński.
Kierownik rankingów Perspektyw zaznaczył jednocześnie, że klasyfikacja szkół według nowych wskaźników odbywać się będzie zero-jedynkowo: uczestniczy / nie uczestniczy.
Polecany artykuł:
Studniówka 2025 w VIII LO w Poznaniu. Zobacz zdjęcia: