smog

i

Autor: pixabay

Kraj

Raport smogowy 2023. Zobaczcie listę najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce!

Mamy listę najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym kraju – są już dostępne dane z minionego sezonu grzewczego 2022/2023. Jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, nawet jeden dzień smogu, może mieć znaczące konsekwencje dla zdrowia. Które miasta w Polsce mają najwyższy wskaźnik smogu? Sprawdziliśmy to!

Wbrew pozorom ciepła zima nie obniżyła poziomu zanieczyszczeń. Dlatego smog w minionym sezonie grzewczym dusił wiele miejscowości w Polsce – ujawnia raport HEAL Polska i Polskiego Alarmu Smogowego. Analiza sezonu grzewczego 2022-2023 pokazuje, że najwięcej dni smogowych było w miejscowościach położonych na południu kraju.

Raport smogowy 2023. Wiele miejscowości w Polsce „oddychało” smogiem

Najnowsze dane nie są zadowalające. W ostatnim sezonie grzewczym od 1.10.2022 roku do 31.03.2023 roku, wiele miejscowości w Polsce “dusiło się” mimo ciepłej zimy. Na 211 miejscowości objętych monitoringiem pyłów zawieszonych PM10 aż 180 nie spełniało rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczącej maksymalnej liczby “dni smogowych”, czyli takich o zbyt wysokim stężeniu pyłu PM10 – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego.

Raport smogowy 2023. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

Najgorszy stan powietrza odnotowano w jednym z miast w województwie dolnośląskim (96 dni z przekroczeniem normy WHO). Dodajmy, że sytuacja miała miejsce pomimo tego, że wielu mieszkańców oszczędzało opał, obniżając temperaturę w domach, a zima była dość łagodna. Mieliśmy aż o 20% mniej dni sprzyjających smogowi (śr. temp. poniżej 0°C, wiatr poniżej 3 m/s) niż pięć lat wcześniej.

- Nawet krótkotrwały wzrost stężenia drobnych pyłów zawieszonych o 10 µg/m3 przekłada się na wzrost ryzyka zgonu z powodu udaru mózgu o aż o 11%. “Gołym okiem widać, że w okresie grzewczym, w miejscach i regionach, które są eksponowane na zanieczyszczenia powietrza, wzrasta liczba osób chorych i zgonów – informuje lek. Tomasz Karauda, specjalista chorób wewnętrznych.

Co zrobić, by smogu było mniej?

Poprawa jakości powietrza, powinna być kluczowym i spójnym procesem na wszystkich szczeblach politycznych. Jednak lata mijają, a każdej następnej zimy, mamy nowe niechlubne rekordy smogowe. Dlatego trudno mieć nadzieję, że już następnej zimy powietrze w Polsce stanie się czyste.

Dodajmy, że rząd przedłużył zawieszenie norm jakości węgla do końca lipca. Oznacza to, że węgiel wątpliwej jakości trafi do pieców i kotłów, również w nadchodzącym sezonie grzewczym. W sprawie smogu kluczowa i niezbędna jest także współpraca polityków i sektora zdrowia w działaniach na rzecz czystego powietrza.

Lista najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

Poniżej znajduje się galeria z 15. najbardziej zanieczyszczonymi miastami w Polsce. Sprawdźcie listę!