Podwyżki stóp procentowych wrzesień 2022
Kredytobiorcy znów złapią się za kieszenie? Dziś pierwszy raz po wakacjach zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Niemal wszyscy ekonomiści spodziewają się, że tym razem stopy procentowe wzrosną o 25 punktów bazowych.
- W takiej sytuacji kredytobiorcy nie odczuliby już tak poważnie tej podwyżki - mówi Główny analityk firmy Expander Jarosław Sadowski. - Jeżeli weźmiemy kredyt na przykład na 300 tys. zł na 25 lat z marżą 2,21 proc. i kredyt ten został udzielony we wrześniu, we wrześniu ubiegłego roku, to rata pod wpływem tej wrześniowej podwyżki stóp procentowych wzrośnie o ok. 50 zł - tłumaczy.
W lipcu RPP podniosła stopy o 50 pb. - w tym referencyjną do 6,50 proc. Była to dziesiąta podwyżka z rzędu.
Podwyżki stóp procentowych: O ile wzrośnie twoja rata?
Poniższa tabela przedstawia wpływ wcześniejszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej na wysokość rat przykładowych kredytów oraz możliwe skutki wrześniowej podwyżki głównej stopy NBP w trzech wariantach (o 0,25, 0,50 oraz 0,75 punktu procentowego).
- Pomimo zaskakująco wysokiego odczytu inflacji z sierpnia, to właśnie mała zmiana głównej stopy NBP o 0,25 punktu procentowego wydaje się najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. W takim przypadku, raty wszystkich analizowanych kredytów wzrosną o około 117% względem końca lipca 2021 r. W razie podniesienia głównej stopy NBP o 0,50 punktu procentowego, analogiczny wzrost równej raty wyniósłby mniej więcej 123% - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Kiedy stopy procentowe zaczną spadać?
Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest natomiast fakt, że rynki finansowe spodziewają się rychłego końca cyklu podwyżek stóp procentowych NBP i WIBOR-u - podobnie jak wielu makroekonomistów. Notowania giełdowych kontraktów FRA na WIBOR 3M sugerują, że wspomniana stopa nie przekroczy 8,00%. Możliwe maksimum to 7,50% - 7,70% do końca bieżącego roku. Nie można natomiast wykluczyć, że za dwa lata WIBOR 3M lub jego zamiennik nadal będzie wyższy od 5,50% - 6,00%.