Poczta w Poznaniu przy ul. Głogowskiej

i

Autor: Google Street View - screenshot Urząd pocztowy przy ul. Głogowskiej w Poznaniu

Praca

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej! Jest też coraz mniej placówek

Internet, oraz prywatne firmy kurierskie wypierają państwową Pocztę Polską. Jak donoszą media, w spółce szykuje się grupowa redukcja etatów. Ma zostać dodatkowo ograniczona liczba placówek, okienek, a także urzędy mają być otwarte krócej. Ma być mniej etatów od 5 do 10 tysięcy sztuk! Nie wyklucza się też zwolnień grupowych!

To koniec Poczty Polskiej?

Poczta Polska to państwowa firma wykonująca usługi w zakresie przesyłek listowych, a także paczek. Od kilkunastu lat ma na rynku prywatną konkurencję, a dłużej także e-maile, które skutecznie wypierają tradycyjne listy. W dodatku seniorzy otrzymują już emeryturę nie przez listonosza, a na konto. Listy urzędowe też przychodzą coraz częściej drogą elektroniczną. Zakres usług pocztowych więc jest coraz bardziej ograniczony i mniej potrzebny.

Grupowe zwolnienia na poczcie

O grupowych zwolnieniach w Poczcie Polskiej pisał w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". W firmie ma zostać zredukowane zatrudnienie od 5 do 10 tysięcy etatów. Mają one zostać usunięte przez niezatrudnianie nowych osób w miejsce tych odchodzących na emeryturę. Niewykluczone są też jednak zwolnienia grupowe!

Mniej pracowników, to mniej placówek!

Szacuje się, że od czasów przed pandemią ubyło 15 tysięcy listonoszy! W 2019 roku było ich 78 tysięcy, a w 2023 już tylko 63 tysiące. Na koniec 2024 roku może zostać ich już zaledwie 53 tysiące. Przez 10 lat liczba placówek pocztowych zmalała o ponad 1700. W 2023 roku zamknięto ich kolejnych blisko 900. Na razie nowe władze nie mówią o likwidowaniu kolejnych, a o ograniczaniu funkcjonowania obecnych i zmniejszaniu liczby okienek. Na koniec 2023 roku liczba placówek pocztowych wynosiła w całej Polsce 6727.

Zobaczcie, jak w Poznaniu otwierają się inne firmy!

Listonoszka zgubiła 10 tys. zł, karierę uratował jej emeryt