Reprezentacja Polski w koszykówce zagrała w Poznaniu. Polki pokonały Portorykanki! [ZDJĘCIA]

2024-07-13 8:30

W Poznaniu rozgrywany jest międzynarodowy turniej koszykówki kobiet z udziałem czterech reprezentacji. Na inaugurację polskie koszykarki pokonały Portoryko 74:55. Na taki mecz w stolicy Wielkopolski czekano od ćwierć wieku!

Reprezentacja Polski w koszykówce kobiet ostatni raz grała w Poznaniu aż 25 lat temu. Koszykarki wróciły do stolicy Wielkopolski po ćwierćwieczu, aby zagrać w towarzyskim turnieju międzynarodowym, w którym udział biorą także reprezentacje Portoryko, Niemiec i Portugalii.

Polki na inaugurację turnieju w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej zmierzyły się z Portorykankami, które przygotowują się do igrzysk olimpijskich w Paryżu, a impreza w stolicy Wielkopolski jest dla nich jednym z ostatnich sprawdzianów. To jednak Polki przez większą część meczu dominowały na parkiecie. Portorykanki tylko w pierwszej kwarcie uzyskały kilkupunktową przewagę, co było wynikiem słabszej skuteczności polskiej reprezentacji.

Na początku drugiej kwarty dwie "trójki" Klaudii Gertchen nakręciły biało-czerwone, które szybko odrobiły straty. Gospodynie znacznie poprawiły skuteczność, szczególnie za linii 6,75 m – trafiły Liliana Banaszak oraz Aleksandra Parzeńska i Polki wygrywały 34:26.

Po zmianie stron selekcjoner reprezentacji Karol Kowalewski rotował składem, ale zmienniczki powiększyły jeszcze przewagę. Szkoleniowiec po spotkaniu nie krył zadowolenia z występu swoich podopiecznych.

- To jest na razie mały kroczek, mamy jeszcze dwa do zrobienia i dla nas każdy mecz jest bardzo ważny. Mieliśmy sporo materiałów o naszych rywalkach, one są w innym miejscu przygotowań, co my. Za dwa tygodnie zaczną turniej olimpijski, więc mogły mieć "ciężkie nogi", co było widać. Patrzymy jednak na swoje dobre strony, świetnie zagraliśmy w obronie. Pierwsza kwarta nie układała się po naszej myśli, nie mogliśmy się ofensywnie otworzyć, więc ta praca w obronie nam pomagała - podsumował.

W innym piątkowym spotkaniu Niemcy wygrały z Portugalią 63:45 (14:14, 15:7, 14:8, 20:16).

Turniej w Poznaniu potrwa do niedzieli

W sobotę biało-czerwone zmierzą się z Niemkami (początek, godz. 18:30), które podobnie jak Portorykanki, także wystąpią w turnieju olimpijskim. Rywalizację w Poznaniu zakończą niedzielnym spotkaniem z Portugalią (13:30).

Polska – Portoryko 74:55 (13:18, 25:13, 24:10, 12:14)

Punkty: Polska: Liliana Banaszak 11, Kamila Borkowska 10, Agnieszka Skobel 9, Anna Makurat 8, Weronika Telenga 8, Martyna Pyka 6, Klaudia Gertchen 6, Aleksandra Wojtala 6, Aleksandra Parzeńska 3, Emilia Kośla 3, Julia Niemojewska 2, Anna Pawłowska 2, Anna Jakubiuk 0, Julia Piestrzyńska 0.

Najwięcej dla Portoryko: Tayra Melendez 13, Arelia Guirantes 10, Alana Smith 6.