Lech Poznań

Autor: Szymon Mańkowski

Reprezentacyjne zgrupowania zakończone. Jak wypadli piłkarze Lecha Poznań?

2024-09-11 15:16

Zakończyły się wrześniowe zgrupowania reprezentacji. Barw narodowych bronili również piłkarze Lecha Poznań. Zawodnicy Kolejorza radzili sobie ze zmiennym szczęściem. Zadowolony z siebie powinien być debiutujący w koszulce Szwecji Alex Douglas, być może jeszcze bardziej uskrzydli go to w lidze. Mecz z Jagiellonią już w sobotę.

Alex Douglas błysnął w reprezentacji. Świetne tygodnie za stoperem Lecha

Kiedy Alex Douglas przychodził do Lecha Poznań wielu kibiców zastanawiało się czy to zawodnik na odpowiednim poziomie, żeby w ogóle grać w Kolejorzu. Wystarczyło zaledwie kilka tygodni, żeby nawet najwięksi pesymiści zmienili zdanie. Szwed od samego początku sezonu stał się liderem poznańskiej defensywy. Jego świetną grę zauważył również trener reprezentacji Jon Dahl Tomasson, który powołał obrońcę na ostatnie zgrupowanie kadry. Tam Douglas spisał się znakomicie. Zanotował debiut, o czym szerzej pisaliśmy wcześniej. Od pierwszych minut zagrał również w drugim spotkaniu z Estonią, które reprezentacja Trzech Koron wygrała gładko, 3:0. Obrońca Lecha wygrywał większość pojedynków, wyróżniał się także dobrze znanymi przez kibiców Kolejorza szarżami do przodu.

A jak pozostali piłkarze Lecha Poznań?

Wśród seniorów zadowolony ze zgrupowania na pewno wróci również Ali Gholizadeh. To etatowy reprezentant Iranu, tym razem rozegrał 60 minut w wygranym 1:0 meczu z Kirgistanem, a także wszedł z ławki w 57 minucie spotkania ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Tutaj Persowie również okazali się zwycięzcy, wygrywając 1:0. Reprezentacja Iranu rozpoczęła we wrześniu walkę o mistrzostwa świata. Dzięki dwóm triumfom wspólnie z Uzbekistanem przewodzi grupie eliminacyjnej.

Niestety w reprezentacji Polski nie zadebiutował Bartosz Mrozek. Trudno było jednak przypuszczać, że to się wydarzy. Po zakończeniu kariery przez Wojciecha Szczęsnego trwa rywalizacja o bluzę z numerem jeden w ekipie Biało-Czerwonych, w której faworytami na ten moment są Łukasz Skorupski i Marcin Bułka. Dla wielu osób jedynką powinien być natomiast Kamil Grabara, który w ogóle nie znalazł się w kadrze na wrześniowe zgrupowanie. Przy takiej konkurencji przed popularnym "Mroziem" wyjątkowo ciężkie zadanie, jednak dalsze dobre występy w bramce Kolejorza z pewnością okażą się pomocne w kontekście drużyny narodowej. Powołany do kadry Finlandii był też Daniel Håkans, jednak szybko zakończył zgrupowanie z powodu kontuzji.

Grała też poznańska młodzież

Reprezentacyjne występy mają za sobą również Lechici grający w młodzieżowych reprezentacjach Polski. W meczu eliminacji Mistrzostw Europy U21 w pierwszym składzie wystąpili Filip Szymczak i Antoni Kozubal. Polska wygrała z Bułgarią 3:1, a popularny "Szymi" strzelił jedną z bramek. Biało-Czerwoni zajmują drugie miejsce w grupie, wygrana pozwoliła im dość mocno odskoczyć właśnie od Bułgarów, na 6 punktów, do prowadzących Niemców tracimy 4 oczka.

W kadrze U19 występował natomiast lewy obrońca Kolejorza Michał Gurgul, który pełni funkcję kapitana młodzieżówki. Lechita zagrał w wygranych meczach z Kazachstanem 2:0 i Słowenią 2:1 (30 minut, z ławki), a także przegranym 1:2 starciu z Francją, które zakończył po pierwszej połowie.

Piłkarze Lecha Poznań w reprezentacjach narodowych. Wrzesień 2024. Podsumowanie

Bartosz Mrozek (0 i 0) LN, Szkocja – Polska 2:3 LN, Chorwacja – Polska 1:0

Alex Douglas (1-72 i 1-90) LN, Azerbejdżan – Szwecja 1:3 LN, Szwecja – Estonia 3:0

Ali Gholizadeh (1-60, 57-90) eMŚ, Iran – Kirgistan 1:0 eMŚ, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Iran 0:1

Antoni Kozubal (1-74) i Filip Szymczak (1-68 + gol) eMME, Bułgaria U-21 – Polska U-21 1:3

Michał Gurgul (1-90, 60-90 i 1-45) Tow, Polska U-19 – Kazachstan U-19 2:0 Tow, Polska U-19 – Słowenia U-19 2:1 Tow, Polska U-19 – Francja U-19 1:2

Lech Poznań - Pogoń Szczecin. Zobacz zdjęcia z meczu!

QUIZ. Co wiesz na temat Lecha Poznań? Poradzisz sobie z naszymi pytaniami o klubie z Wielkopolski?

Za jego kadencji Lech w latach 80. dwa razy z rzędu wygrał ligę i dwukrotnie zdobył Puchar Polski?