Czym jest rezurekcja?
Rezurekcja jest uroczystą procesją w Kościołach katolickich, która ma miejsce w okresie Wielkanocy. Jej głównym celem jest publiczne ogłoszenie zmartwychwstania Chrystusa. Podczas procesji, która symbolizuje triumfalne wyjście Chrystusa z grobu, niesione są najważniejsze symbole wiary: Najświętszy Sakrament w monstrancji, krzyż oznaczony czerwoną stułą symbolizującą królewską purpurę, oraz figura Jezusa Zmartwychwstałego. Procesja ta stanowi radosne wezwanie dla wszystkich wiernych i całego stworzenia do udziału w zwycięstwie Zmartwychwstałego.
Kiedy odbywa się Rezurekcja?
Rezurekcja może odbyć się na zakończenie Wigilii Paschalnej albo w poranek wielkanocny przed pierwszą Mszą Świętą. Niemniej jednak, zgodnie z tradycją, musi się rozpocząć nie później niż o świcie. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa Wigilia Paschalna kończyła się po północy, a procesja rezurekcyjna odbywała się bezpośrednio po niej. W Polsce, w XVII wieku upowszechniła się znana obecnie forma porannej procesji rezurekcyjnej. Obecnie w wielu polskich parafiach obserwuje się powrót do pierwotnej tradycji i rezurekcja sprawowana jest bezpośrednio po zakończeniu Wigilii Paschalnej. W innych krajach, po reformach liturgicznych w XX wieku, w większości powrócono do wieczornej procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę.
Kiedy msza rezurekcyjna powinna się odbyć?
Msza rezurekcyjna według niektórych powinna odbyć się tuż po Wigilii Paschalnej, która odbywa się po zachodzie Słońca (najczęściej o 20:00, bądź 21:00). Tak więc rezurekcja może rozpocząć się około godziny 21:30, lub 22:30. W wielu kościołach w Polsce, zwłaszcza na wsiach nadal jednak kultywuje się tradycje porannej procesji rezurekcyjnej. Wtedy taka msza powinna rozpocząć się przed wschodem Słońca. W przypadku tegorocznej Wielkanocy, w Wielkopolsce powinna to być najpóźniej godzina 5:30, jednak ze względu na taki dzień, najczęściej takie msze rozpoczynają się o 6:00, bądź 6:30.
Zobaczcie zdjęcia z tegorocznej Poznańskiej Drogi Krzyżowej
