Internet

i

Autor: Canva.com

Technologia

Rząd USA zakazał korzystania z rosyjskiego oprogramowania antywirusowego. Kaspersky był kiedyś jednym z popularniejszych w Polsce

Jeszcze około 10-15 lat temu, każdy kto uważał, że chce mieć bardzo dobrze chroniony komputer przed wirusami korzystał z tego oprogramowania antywirusowego. Dzisiaj stracił on na znaczeniu. W dodatku, z racji na swoje rosyjskie pochodzenie został on już zakazany w Stanach Zjednoczonych. Czy podobnie będzie w Polsce?

Od najlepszego antywirusa do bycia na cenzurowanym

Bez wątpienia na przełomie pierwszej i drugiej dekady XXI wieku, gdy na wielu komputerach rządził jeszcze Windows XP, a rynek powoli przejmowała "Siódemka" synonimem antywirusa był Kaspersky. I rzeczywiście, w chronieniu komputerów przed wirusami nie miał sobie równych. Dzisiaj jest cieniem samego siebie, który jest wycofywany z kolejnych państw.

Amerykanie zakazują Kaspersky'ego w USA

Choć już w 2017 roku administracja amerykańska miała wątpliwości co do oprogramowania Kaspersky Lab, to dopiero teraz został wydany przez administrację Joe Bidena zakaz. W całych Stanach Zjednoczonych oprogramowanie nie będzie już dostępne. Dla tych, którzy nadal będą korzystać z oprogramowania, nie będą udostępniane aktualizacje.

Kaspersky w Polsce

Już w 2022 roku, tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie polski rząd rekomendował, by państwowe instytucje nie instalowały tego oprogramowania na swoje urządzenia. W tle zarówno w Polsce, jak i w USA są potencjalne powiązania firmy Kaspersky Lab z rosyjskim FSB.

Zobaczcie zdjęcia z wojny w Ukrainie

TAK ROSJA ZAATAKUJE NATO! Gen. Komornicki: Te kraje znikną w JEDEN DZIEŃ!