Świat zwierząt cały czas odkrywa przed nami swoje tajemnice- jednocześnie musi też walczyć ze szkodliwym działaniem ludzi. Aktywiści i biolodzy regularnie monitorują populacje dzikich zwierząt oraz to, jak ich funkcjonowanie zmienia się pod wpływem działalności człowieka. Niektóre gatunki, na przykład niedźwiedzie polarne, są wręcz uważane za symbol katastrofalnych skutków globalnego ocieplenia - alarmuje serwis National Geographic Polska.
Kaszaloty, a działalność człowieka
Przeciętny kaszalot (samiec) może ważyć do 45 ton, jak zaznacza serwis, walenie te mają za to największe mózgi w świecie zwierząt. Ważą około 8 kilogramów! Zwierzęta te zachwycają także sposobem komunikacji. Kaszaloty są też znane z tego, że tworzą klany. Ich członkowie porozumiewają się za pomocą tego samego „dialektu” - relacjonuje National Geographic Polska.
Jedyny rezerwat dla kaszalotów na świecie!
Gdzie powstaje azyl dla kaszalotów? W małym, wyspiarskim kraju - Dominika. To właśnie tam ogłoszono, że zostanie utworzony rezerwat dla kaszalotów, które pomimo swojego rozmiaru, są bezbronne.
Chroniony obszar zajmie 788 kilometrów kwadratowych, co odpowiada prawie połowie powierzchni Londynu. Rezerwa powstanie wzdłuż zachodniego wybrzeża Dominiki. Wszystko dlatego, że jest tam jeden z kluczowych obszarów ich żerowania. Warto dodać, że większość kaszalotów żyjących w pobliżu Dominiki należy do klanu wschodniokaraibskiego.
Od 13 lat populacja waleni w tym regionie spada rokrocznie o około 3%. Jako główny powód tego stanu rzeczy wskazywania jest właśnie szkodliwa działalność człowieka. Obecnie mówi się o mniej niż 300 bytujących tam osobnikach - czytamy w National Geographic Polska.