Rzodkiewka

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Rolnictwo

Sklepy wolą zagraniczne produkty. Rolnik z Wielkopolski musiał zaorać całe pole dobrej rzodkiewki

Rolnictwo w Polsce opłaca się coraz mniej. Sklepy kupują produkty rolne z innych krajów, bo jest tańsze. Jednak to powoduje, że polscy rolnicy bankrutują. Tak jest m.in. z rolnikami z Wielkopolski. Jeden z nich był zmuszony zaorać całe pole dobrego warzywa, gdyż nikt go nie chciał, za pieniądze, które oferował.

Rolnictwo w Polsce się nie opłaca?

Ogromne wymagania, niskie ceny w skupach, to główne przyczyny nieopłacalności polskiego rolnictwa. Polska żywność jest jakościowo lepsza, jednak na Zachodzie przez tanią siłę roboczą koszt wyprodukowania produktu jest dużo niższy. Rolnicy obwiniają państwo o to, że nie chroni ich interesów.

Rolnik z Wielkopolski niszczy swoje uprawy

Filip Pawlik to rolnik z Sulęcinka pod Środą Wielkopolską. Opisuje w sieci swoją pracę. 6 czerwca opublikował na Facebooku wpis oraz filmik, w którym pokazuje swoją trudną sytuację. - Bardzo trudny rok na rzodkiewkę, powodem kilka czynników, mianowicie:- polski rynek zalewa rzodkiewka z importu - absurdalne wymagania marketów względem jakości liścia, który nie jest częścią spożywczą rzodkiewki - z roku na rok coraz mniej rąk do pracy przy zbiorze rzodkiewki - zaniżanie cen skupu rzodkiewki przez sieci handlowe, za to windowanie cen na sklepowych półkach. - co raz to wyższe koszty produkcji, - 40% niższa cena sprzedaży w stosunku do ubiegłego sezonu - informuje pan Filip.

A oto zamieszczony przez niego film

Apel zdesperowanego rolnika

Pan Filip zaznacza, że nie narzeka. - Powyższy opis i nagranie nie jest narzekaniem rolnika, jednak świadomym wskazaniem rezygnacji z upraw polskich warzyw wymagających dużych nakładów pracy - pisał rolnik spod Środy Wielkopolskiej na Facebooku. Jednocześnie zaznacza, że nigdy nie otrzymywał pomocy ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobaczcie ile w ubiegłym roku kosztowały w Poznaniu truskawki

Pijany rolnik na traktorze zaorał samochody

Quiz. Czy rozpoznasz owoce i warzywa po skórce? 15/20 to świetny wynik!

Pytanie 1 z 20
1. Pierwszy punkt zdobędziecie łatwo. Co to za owoc?
ananas