Rolnictwo w Polsce się nie opłaca?
Ogromne wymagania, niskie ceny w skupach, to główne przyczyny nieopłacalności polskiego rolnictwa. Polska żywność jest jakościowo lepsza, jednak na Zachodzie przez tanią siłę roboczą koszt wyprodukowania produktu jest dużo niższy. Rolnicy obwiniają państwo o to, że nie chroni ich interesów.
Rolnik z Wielkopolski niszczy swoje uprawy
Filip Pawlik to rolnik z Sulęcinka pod Środą Wielkopolską. Opisuje w sieci swoją pracę. 6 czerwca opublikował na Facebooku wpis oraz filmik, w którym pokazuje swoją trudną sytuację. - Bardzo trudny rok na rzodkiewkę, powodem kilka czynników, mianowicie:- polski rynek zalewa rzodkiewka z importu - absurdalne wymagania marketów względem jakości liścia, który nie jest częścią spożywczą rzodkiewki - z roku na rok coraz mniej rąk do pracy przy zbiorze rzodkiewki - zaniżanie cen skupu rzodkiewki przez sieci handlowe, za to windowanie cen na sklepowych półkach. - co raz to wyższe koszty produkcji, - 40% niższa cena sprzedaży w stosunku do ubiegłego sezonu - informuje pan Filip.
A oto zamieszczony przez niego film
Apel zdesperowanego rolnika
Pan Filip zaznacza, że nie narzeka. - Powyższy opis i nagranie nie jest narzekaniem rolnika, jednak świadomym wskazaniem rezygnacji z upraw polskich warzyw wymagających dużych nakładów pracy - pisał rolnik spod Środy Wielkopolskiej na Facebooku. Jednocześnie zaznacza, że nigdy nie otrzymywał pomocy ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zobaczcie ile w ubiegłym roku kosztowały w Poznaniu truskawki
Polecany artykuł: