Pozbądź sie kopciucha z domu

i

Autor: Poznan.pl

Smog w Poznaniu: Pozbądź się kopciucha i skorzystaj z dofinansowania z miasta

2021-01-07 7:25

Miasto Poznań przyjmuje wnioski dotyczące dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania w ramach kolejnej edycji programu Kawka Bis. Środki przeznaczone na 2021 r. to aż 10 mln zł. Od nowego roku program przeszedł kilka istotnych zmian, które wychodzą naprzeciw mieszkańcom i pozwalają bezkosztowo dokonać modernizacji systemu grzewczego.

Program Kawka Bis umożliwia uzyskanie dotacji na wymianę starych pieców na paliwa stałe i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami - takimi jak ogrzewanie gazowe lub elektryczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy ogrzewania oparte na odnawialnych źródłach energii w postaci pomp ciepła czy instalacjach fotowoltaicznych.

Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, takich jak węgiel, drewno czy brykiety.

Już w zeszłym roku Kawka Bis przeszła metamorfozę. We wcześniejszych latach mieszkańcy Poznania mogli korzystać z dofinansowania do 6 tys. zł. Od 2020 roku kwota ta wzrosła do 12 tys. zł, a nawet 15 tys. zł - w przypadku instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci pomp ciepła lub paneli fotowoltaicznych.

Najstarsza uczestniczka The Voice na świecie pochodzi z Polski!

W 2021 r. program przeszedł kolejne zmiany. Od tego roku mieszkańcy mogą otrzymać dotację w wysokości 100% kosztów kwalifikowanych brutto. Ponadto istnieje możliwość rozliczenia bez angażowania własnych środków. Usprawniono również system kontroli wykonawczej i inspektora nadzoru zastąpiono przedstawicielami Urzędu Miasta Poznania, którzy będą sprawniej dokonywać oględzin wykonanych prac.

Wnioski o dofinansowanie można kierować listownie lub za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) do 31 marca. Osobiście można je składać w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, a także w siedzibach Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 i ul. Stanisława Małachowskiego 10.

O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń kompletnych wniosków. Rozliczenie musi nastąpić do 31 października 2021 roku. Więcej informacji dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania  można znaleźć na stronie internetowej: www.poznan.pl/kawka

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl