Jak co roku, wczesną wiosną Rezerwat Śnieżycowy Jar zamienia się w przepiękne miejsce, gdzie każdy może podziwiać masowy rozkwit śnieżycy wiosennej. Przez kilka weekendów ten mały rezerwat odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób.
Śnieżycowy Jar 2023 - kiedy będzie otwarty?
Udostępnienie rezerwatu w kolejne weekendy uzależnione będzie od prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko oraz stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej. Kolejny komunikat o możliwości odwiedzenia rezerwatu lub jej braku zostanie przekazany w następny piątek - 24.03.2023 r. Poinformujemy także o tym na naszym portalu.
Przypominamy, że rezerwat znajduje się na terenie czynnego poligonu wojskowego, na który obowiązuje bezwzględny i stały zakaz wstępu. W związku z tym zwiedzanie rezerwatu możliwe jest wyłącznie w ustalonych przez Nadleśnictwo Łopuchówko i CSWLąd w Poznaniu dniach, przy uwzględnieniu stanu kwitnienia śnieżycy wiosennej oraz prowadzonych ćwiczeń na poligonie wojskowym Biedrusko.
Śnieżycowy Jar 2023: Parkingi
Dla wszystkich turystów, którzy zdecydują się wybrać do rezerwatu pojazdami, istnieją trzy miejsca, gdzie można pozostawić samochód:
- przy lesie od strony Uchorowa,
- we wsi Starczanowo,
- przy lesie od strony wsi Szymankowo.
Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe zaparkowanie swojego pojazdu, tak aby bezwzględnie możliwy był przejazd innych użytkowników drogi w tym służb ratunkowych.
Parkingi dla osób niepełnosprawnych - W celu umożliwienia dotarcia do rezerwatu osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi udostępniamy dodatkowy parking w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do wyjścia z rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Na parking ten zalecamy dojechać od strony Szymankowa. Prosimy jednak wziąć pod uwagę, że jest to droga gruntowa, którą możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku dużej ilości opadów.
Śnieżycowy Jar 2023: organizacja ruchu na terenie rezerwatu
Bazując na doświadczeniach z lat ubiegłych oraz pozytywnym odbiorze ruchu jednokierunkowego w rezerwacie przez turystów wprowadzono go również w obecnym roku. Ruch jednokierunkowy dotyczy przejścia przez rezerwat i kładkę - spacerujemy od południa w stronę północną.
Ruch jednostronny pozwala na odwiedzenie większej ilości miejsc w lesie, zaobserwowanie innych, ciekawych przyrodniczo obszarów oraz podejrzenia sposobów prowadzenia gospodarki leśnej przez nadleśnictwo. Przede wszystkim zapewnia to komfort poruszania się w rezerwacie i na kładce, zwłaszcza dla osób, którym trudniej jest poruszać się po terenie leśnym (potrzebują z róznych względów więcej miejsca), najmłodszych turystów obserwujących przyrodę z wózków spacerowych oraz dla rowerzystów prowadzących swoje rowery.
Polecany artykuł:
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!