W 2022 roku na terenie Poznania przybyło 669 drzew, 8883 krzewy, 4808 bylin oraz 981 m2 traw. Najwięcej posadzonych zostało dębów bezszypułkowych, klonów pospolitych, brzóz brodawkowatych, wiązów pospolitych, jesionów, lip, kasztanowców i grabów.
Ponadto w miejscach reprezentacyjnych sadzone są zdobione kwietniki, składające się głównie z roślin jednorocznych, które są bardzo zróżnicowane pod względem kształtów i kolorów. Takie aranżacje kwiatowe stały się charakterystyczne dla stolicy Wielkopolski, stając się zielonym symbolem miasta. Najczęściej pojawiały się bergenie, budleje, jeżówki i astry.
W kwiatowej kompozycji m.in. w parku Kirschke znalazły swoje miejsce także lawenda i szałwia, które oprócz ładnego wyglądu są atrakcyjne dla owadów zapylających.
Drzewa i inne rośliny mają wiele zalet dla miast i ich mieszkańców. Obejmują one poprawę jakości powietrza poprzez filtrowanie szkodliwych substancji i emisji dwutlenku węgla. Pomagają również ograniczyć efekt wyspy ciepła i stworzyć przyjazny dla człowieka mikroklimat. Rośliny i drzewa również dodają atrakcyjności i ożywiają miejskie krajobrazy, tworząc przyjemne zielone przestrzenie, które zapewniają przerwę od zgiełku miejskiego życia. ZZM gospodaruje ponad 500 hektarami terenów zieleni, z czego ponad 100 ha stanowią enklawy przyrody. W stolicy Wielkopolski jest 45 parków, 119 skwerów i zieleńców oraz 42 tereny zieleni nieurządzonej, w których ingerencja człowieka jest minimalna.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: