Ruszyły VI Ratajskie Igrzyska Olimpijskie. To cykliczna impreza dla dzieci i młodzieży
Zawody odbywają się poznańskich Ratajach od lat. W ich trakcie najmłodsi rywalizują przez kilka dni, w kilkunastu dyscyplinach, niczym prawdziwi sportowcy. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 20 na osiedlu Rzeczypospolitej chcę w ten sposób scalić lokalne środowisko. Na wydarzeniu nie zabrakło wybitnych polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków. Wśród, których pojawili się m.in mistrz olimpijski z Sydney Szymon Ziółkowski, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro Natalia Madaj-Smolińska, multimedalistka olimpijska Karolina Naja czy paraolimpijczyk z Paryża Michał Kotkowski. Niezwykłą rolę takich inicjatyw, jak ta ratajska podkreśla Natalia Madaj-Smolińska.
Możliwość współzawodnictwa w duchu fair play dzieci z całych Rataj, asymilowanie się tego środowiska. Wiadomo, po covidzie te dzieci były bardzo wyłączone. Myślę, że teraz to ma szczególne znaczenie, żeby te dzieci z powrotem zachęcić do uprawiania aktywności fizycznej, tak jak było czytane tutaj motto igrzysk olimpijskich. Liczy się udział, nie każdy zdobędzie medal. Nie każdy będzie medalistą olimpijskim, ale myślę, że te wartości olimpijskie i radość czerpania z aktywności fizycznej, rywalizacji w duchu fair play. Wspierania siebie nawzajem. Myślę, że to jest bezcenne i bardzo się cieszę, że taka inicjatywa na Ratajach się odbywa - podkreśla mistrzyni olimpijska z Rio Natalia Madaj-Smolińska.
Ceremonia rodem z prawdziwych igrzysk
Uczestnicy mogli poczuć się niemal jak na prawdziwej ceremonii otwarcia. Podczas wydarzenia zachowano wszelkie ceremoniały olimpijskie. Było ślubowanie, wciągnięcie flagi, uroczyste zapalenie znicza oraz występy dzieci z lokalnych szkół.
Widać, że jest to bardzo dobrze zorganizowane. Jeśli chodzi o dzieciaki to widać, że się starają. Póki co nie byłem w stanie zauważyć tego, bo to dopiero początek imprezy jak to wszystko wygląda pod względem sportowym. Wydaję mi się, że to jak się przedstawili występami pokazuje, że są naprawdę zaangażowani i się starają - mówi paraolimpijczyk z Paryża Michał Kotkowski.
Teraz czas na sportową rywalizację
W tym roku w Ratajskich Igrzyskach Olimpijskich weźmie udział ok. 1300 uczestników z 8 szkół podstawowych i 4 szkół ponadpodstawowe oraz 150 przedszkolaków. W ciągu dwóch tygodni najmłodsi będą rywalizować codziennie, w 2-3 dyscyplinach sportu, w kilku kategoriach wiekowych. Każda dyscyplina niczym na prawdziwych igrzyskach będzie rozgrywana na innej arenie, czyli w inne szkole na Ratajach. Do tego przygotowano zabawy i konkursy dla dzieci z przedszkoli. Dla zwycięzców przewidziano dyplomy, medale i puchary. Zmagania potrwają do 27 września.