Festiwal Tradycji Poznańskich

i

Autor: miasto Poznań/poznan.pl

Wydarzenie

Startuje Festiwal Tradycji Poznańskich. Wydarzenie zakończy Święto Bamberskie

2024-07-30 10:08

W środę startuje Festiwal Tradycji Poznańskich. Wydarzenie potrwa do końca tego tygodnia, a zakończy je Święto Bamberskie. Zainteresowani dziedzictwem regionu spędzą czas na spotkaniach dotyczących mody i kulinariów, warsztatach, koncertach czy spektaklach.

Startuje Festiwal Tradycji Poznańskich. Czeka nas prawdziwa moc regionalnych atrakcji!

Wydarzenie rozpocznie dyskusja o dziedzictwie kulinarnym Wielkopolski, która startuje w środę, 31 lipca o godzinie 18.00 w Bibliotece Raczyńskich. W rozmowie wezmą udział liczni goście: działaczka i przedsiębiorczyni Joanna Ochniak, restaurator Marcin Sadowski, popularyzator kulinarny i impresario Wojciech Lewandowski oraz kucharz ceniący polską sztukę przyrządzania potraw, Maciej Nowicki. Panel poprowadzi dziennikarka "Gazety Wyborczej", Małgorzata Muraszko.

W piątek, 2 sierpnia o godzinie 18.00 kreatywnie spędzony czas zapewnią Urban Sketchers Poland. Uczestnicy i uczestniczki spotkania będą mieli możliwość sprawdzić się jako malarze, wspólnie malując i szkicując Ratusz oraz staromiejskie kamienice wzorem mistrza Stanisława Wyspiańskiego. Spotkanie odbędzie się na Wzgórzu Przemysła, gdzie tworzył malarz. 

Na Starym Rynku przygotowano pokazy mody inspirowane architekturą Poznania. W sobotę, 3 sierpnia o godzinie 20.00 publiczność będzie mogła zobaczyć dwie kolekcje. "Present Collection" koncentruje się na współczesnej architekturze stolicy Wielkopolski, natomiast "Past "db & R" Collection" nawiązuje do domków budniczych, Ratusza oraz kamienic Starego Rynku. 

Festiwal Tradycji Poznańskich. Najmłodsi również znajdą coś dla siebie

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W sobotę, w Muzeum Historii Miasta Poznania odbędą się warsztaty dla rodzin. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się na nich z dwoma legendami związanymi ze stolicą Wielkopolski. "Trzej bracia, dwa koziołki" pozwolą dzieciom na uwolnienie kreatywności i zapoznanie się z regionalnym dziedzictwem. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10.30, są skierowane do osób w wieku 5-9 lat wraz z rodzicami. 

Dzieci mogą skorzystać z festiwalowych atrakcji również na ulicy Quadro. Odbędzie się tam spektakl "O królu kruków" w wykonaniu teatru Mozaika. W tym samym miejscu o 17.30, na najmłodszych będzie czekać "Taniec Koziołków", który oprócz przeniesienia w świat legendy, pozwoli na wspólne stworzenie choreografii! Zajęcia są skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat.

O godzinie 18:30 ostatni punkt programu skierowanego dla najmłodszych sympatyków lokalnej kultury, czyli spotkanie "Jesteś u siebie, czyli gdzie?". To szansa dla młodych ludzi na podzielenie się swoimi opiniami, na temat tego jak widzą przestrzeń miejską i czego im w niej brakuje.

Festiwal zakończy Święto Bamberskie

W niedzielę, o godzinie 14:00 startuje 19. Święto Bamberskie "Poznanie". Rozpocznie się przejściem korowodu ulicami Stolicy Wielkopolski. Trasę wyznaczono od ul. Mostowej przez z Chwaliszewo, ul. Wielką, Stary Rynek, ul. Wodną, plac Kolegiacki. Metę zaplanowano na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. 

Na Dziedzińcu atrakcji będzie dużo więcej. O godzinie 15:00 powinny wystartować koncerty. W muzyczne emocje wprowadzą nas Orkiestra Miasta Poznania przy MPK, czy Zespół Pieśni i Tańca Siekieracy. Czeka nas także widowisko "Z Kolbergiem w Poznaniu". Najmłodsi będą mogli odwiedzić zagrodę bamberską oraz wziąć udział w animacjach. Na zakończenie zagra zespół Rock&Fire, który wyjdzie na scenę o godzinie 18.00.

Celem wydarzenia jest zaprezentowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego miasta oraz pokazanie działań instytucji i organizacji pielęgnujących tradycje i zwyczaje stolicy Wielkopolski. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Wzięcie udziału w zajęciach dla dzieci i młodzieży wymaga zapisów. Więcej informacji znajdziecie na Facebooku wydarzenia.

Męskie Granie 2024 - dzień 2. w Poznaniu. Zobacz zdjęcia!

Poznaniak pojechał na wakacje. Gwarowy quiz na lato

Pytanie 1 z 10
Nad jezioro można pojechać się wykąpać, czyli: