Ogólna liczba kradzieży i najczęściej kradzione marki
Według informacji przekazanych przez podkomisarza Łukasza Paterskiego, rzecznika prasowego poznańskiej policji - w 2024r. w Poznaniu odnotowaliśmy 190 kradzieży aut - jak dodaje podkom. Paterski, wśród skradzionych pojazdów dominują określone marki. Jak informuje rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - najwięcej marki Citroen 27, dalej Peugeot 25, Toyota 17, Hyundai 15 i Renault 13 - zatem, jak wynika z analiz policji - Najczęściej kradzionymi markami pojazdów w Poznaniu to marki francuskie jak Peugeot i Citroen - przekazuje rzecznik poznańskiej policji. Te dane wskazują na szczególną preferencję złodziei do pojazdów francuskich, co może być związane z ich zabezpieczeniami lub popularnością na rynku wtórnym części.
Rejony Poznania najbardziej dotknięte kradzieżami
Statystyki policyjne wskazują również na nierównomierne rozłożenie kradzieży samochodów na terenie miasta. Podkomisarz Paterski informuje, że - W 2024r. najwięcej kradzieży aut odnotowaliśmy na poznańskim Nowym Mieście – 71, dalej Grunwald – 45 i Północ – 32 - przekazuje funkcjonariusz. Te dane jasno wskazują, że Nowe Miasto jest obszarem, gdzie ryzyko kradzieży samochodu jest największe, a kolejne miejsca z podwyższonym ryzykiem to Grunwald i Północ. Ta koncentracja przestępczości w określonych dzielnicach może być związana z różnymi czynnikami, takimi jak natężenie ruchu, dostępność parkingów czy schematy działania grup przestępczych.
Metody kradzieży i działania policji
Policja zwraca uwagę na różnorodność metod stosowanych przez złodziei samochodów. Podkom. Paterski wyjaśnia, że - z naszych analiz aktualnie wynika, że nie ma jednej dominującej metody kradzieży pojazdów. Z uwagi na różnorodność marek, a co za tym idzie systemów zabezpieczeń stosowane są różne metody. Na przykład „na walizkę” - wykorzystującą zasadę odczytania danych z klucza i przetransferowanie do urządzenia znajdującego się w pobliżu samochodu celem identyfikacji jako oryginalny klucz – do systemów keyless go. Stosowane jest także urządzenie „gameboy” imitujące klucz poprzez rozkodowanie systemu komunikacji samochodu i wygenerowanie kodów identyfikujących jej jako klucz - do aut Hyundai i Kia. Ponadto pokonanie siłowe zamka lub szyby, a następnie po wejściu do środka użycie opalarki – urządzenia wpinanego w gniazdo OBD dokonującego zmiany w systemie zabezpieczeń pojazdu i dające możliwość odkodowania kolejnego klucza i uruchomienia pojazdu. Dotyczy to szerokiej gamy pojazdów takich jak Peugeot , Citroen, auta dostawcze Fiat Ducato i Renault Master - poinformował rzecznik poznańskich policjantów. W odpowiedzi na tę sytuację - policjanci intensyfikują swoje działania wokół przestępczości samochodowej, działając operacyjnie oraz kontrolując samochodowe parkingi - dodał podkomisarz Łukasz Paterski. Przekazał także, że - w strukturach Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu funkcjonuje Wydział do Walki z Przestępczością Samochodową, którego policjanci wyspecjalizowani są w zatrzymywaniu sprawców kradzieży aut oraz zapobieganiu takim czynom - informuje funkcjonariusz. Efektem tych działań było niedawne, jak przekazuje rzecznik - zatrzymanie sprawców dokonujących kradzieży aut francuskich. Przypisuje się im kradzież 16 samochodów. Ponadto zatrzymali sprawców kradzieży aut luksusowych korzystających z metody na tzw. „walizkę” - przekazuje podkom. Paterski. Policja przypomina również o konsekwencjach prawnych związanych z tego typu przestępczością, informując, że - za kradzież z włamaniem do pojazdu grozi do 10 lat pozbawienia wolności - kończy oficer prasowy KMP Poznań.
Zobaczcie ćwiczenia poznańskiej policji
